1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. KÜLTÜR SANAT

  4. Özgürlükler bölmez bütünleştirir
Özgürlükler bölmez bütünleştirir

Özgürlükler bölmez bütünleştirir

Özgürlükler bölmez bütünleştirirKayseri’de ‘Ekim Devrimi’ konulu panel düzenlendi.Kayseri’de ‘Ekim...

A+A-

Özgürlükler bölmez bütünleştirirÖzgürlükler bölmez bütünleştirir
Kayseri’de ‘Ekim Devrimi’ konulu panel düzenlendi.

Kayseri’de ‘Ekim Devrimi’ konulu panel düzenlendi. Emek Partisi Kayseri İl Örgütü tarafından düzenlenen panelde konuşan EMEP GYK Üyesi Mustafa Yalçıner, özgürlüklerin bölünmeyi değil halkların birbirine kenetlenmesini getireceğini söyledi. Türkiye’deki halkların birbirine kırdırılarak bir kıskacın içine sokulmak istendiğini belirten Yalçıner, ülkenin ancak Türk, Kürt, Arap ve çeşitli milliyetlerden işçilerin kardeşleşmesiyle yaşanabilir, özgür ve bağımsız bir ülke olabileceğini söyledi.

Melikgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “90. Yılında Ekim Devrimi” başlıklı panele, KESK’e bağlı sendikalar, Eğit-Der, PSAKD başkan ve yöneticileri, işçiler, üniversite ve liselerden gençler katıldı.

‘Kangren olmuş bir sorun var’

Türkiye’de hem iktisadi hem de toplumsal açıdan benzer koşulların yaşandığını söyleyen Yalçıner, Ekim Devrimi öncesinde Rusya’da Türkiye’dekinden daha fazla milletin yaşadığını ve Rusya’nın, “milletler hapishanesi” olarak anıldığını anlatarak devrim öncesinde ezilen uluslara, baskı ve inkardan başka bir yaklaşım sunulmadığını söyledi. Buna rağmen birçok milliyetten işçi ve emekçinin tüm farklılıklarıyla birlikte bir zafer kazandığını ifade eden Yalçıner, “Ülkemizde de çözümsüzlüğün dayatıldığı, kangren olmuş bir sorun var. Kürt sorunu üzerinden, farklı uluslardan emekçiler sürekli birbirlerine kırdırılmaya çalışılıyor. Şimdi de ‘sınır ötesi operasyon’ tartışmalarıyla emekçiler karşı karşıya getiriliyor ve bir çözümsüzlük dayatılıyor. Ama sorunun çözümü çok basit. Örneğin 1930’larda Sovyetler Birliği’nde serbestliği kabul edilen ve geliştirilmesi için çaba sarf edilen dil sayısı 126’ydı. Devrim öncesinde farklı milletlere karşı ‘yok saymak ve baskılamak’ olan zihniyet, devrim sonrasında ‘özgürlük tanımak ve kültürünü geliştirmesine olanak tanımak’ olarak değişti” dedi.

Yalçıner, eşitlik temelinde kardeşleşmenin bölünmeyi değil, bütünleşmeyi getirdiğinin Hitler faşizmine karşı onlarca milliyetten oluşan Sovyet yurttaşlarının verdiği mücadeleyle ve kazandıkları zaferle ispatlandığını söyledi.

(Kayseri/EVRENSEL) - 31/10/2007

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.