Paul Feyerabend

Paul Feyerabend

1924 yılında doğdu. 20. Y.Y. Avusturyalı bilim felsefecisi. Viyana Çevresi’nin mantıkçı olgucu bilim anlayışının en sıkı eleştiricilerinden...

A+A-

1924 yılında doğdu. 20. Y.Y. Avusturyalı bilim felsefecisi.

Viyana Çevresi’nin mantıkçı olgucu bilim anlayışının en sıkı eleştiricilerinden biri olan Paul Peyerabend, dönemdaşları Thomas Kuhn ve N. R. Hanson gibi, bilim tarihine ve çağdaş bilimsel tartışmalara daha yakından ilgi gösterilmesi gerektiğini ısrarla vurgulayarak, bu tür bir ilginin felsefenin bilime ilişkin açıklamalarının gerçek bilim pratiğiyle büyük ölçüde çeliştiğini ortaya koyacağını savundu.Feyerabend’in felsefenin bilime ilişkin açıklamaları ile bilim pratiği ya da bilimin uygulanışı üzerine yoğunlaşan yapıtlarında özellikle iki düşünce ön plana çıktı. Bunlardan ilki ölçüştürülemezlikti. Feyerabend’e göre rekabet halindeki kuramlar genellikle ölçüştürülemezlerdi; çünkü onların aynı düzlemde değerlendirilebileceği ortak bir ölçüt bulunmamaktaydı.

Feyerabend’in yapıtlarında öne çıkan ikinci düşünce, onun dünyaca tanınan bir bilim felsefecisi olmasını sağladı. Feyerabend “bilimsel yöntem” diye bir şeyin bulunmadığını savundu.

1994 yılında öldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.