1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Pınar Sağ'a büyük destek!
Pınar Sağ'a büyük destek!

Pınar Sağ'a büyük destek!

Sanatçı Pınar Sağ ve Mehmet Özcan'a verilen 10'ar ay hapis cezasının ardından bugün İstanbul Barosu'nda hukukçuların, aydınların, sanatçıların,...

A+A-

Pınar Sağ'a büyük destek!Sanatçı Pınar Sağ ve Mehmet Özcan'a verilen 10'ar ay hapis cezasının ardından bugün İstanbul Barosu'nda hukukçuların, aydınların, sanatçıların, siyasi parti, sendika ve Alevi derneği temsilcilerinin katılımı ile bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan konuşmalarda Pınar Sağ'ın yanında olunduğu vurgulandı.

Tunceli'de katıldığı konser sırasında yaptığı konuşmada İbrahim Kaypakkaya'yı övdüğü gerekçesiyle hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. Maddesi uyarınca 'örgüt propagandası' yapmaktan açılan davada haklarında 10'ay hapis cezası verilen sanatçı Pınar Sağ ve Mehmet Özcan'ın yanlız olmadığını göstermek için İstanbul Barosu'nda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Sağ ve Özcan'ın avukatları hukuki duruma dair bilgi verirken birçok aydın, sanatçı, sendika ve Alevi derneği temsilcisi destek konuşmaları yaptı.

Basın toplantısına Pınar Sağ ve Mehmet Özcan dışında, sanatçılar Arif Sağ, Müjdat Gezen, Tarık Akan, Selda Bağcan, İlkay Akkaya, İsmail İlknur, Yasemin Göksu, Suavi, Orhan Aydın, Sırrı Süreyya Önder, Grup Munzur ve Grup Yorum üyeleri katıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Güzelgül, yazarlar Melih Aşık, Temel Demirer, Yalçın Bayer'in de katıldığı basın toplantısında TKP, ESP, PSAKD, SDP, TAYAD, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ayışığı Sanat Merkezi, Yapı Sanat Evi temsilcileri de yer aldı.

Av. Taylan Tanay: İbrahim'i anmak suç olamaz

Sağ'ın avukatlarından Taylan Tanay yaptığı konuşmada "Yoksulluktan, ezilmeden, demokrasi mücadelesinden söz ettiğimiz, bağımsızlık için gayret gösterdiğimiz, halk için, halkın yanında egemenlere karşı sesimizi yükselttiğimiz için suçlanabilir miyiz?" diye sordu. Tanay, Pınar Sağ'ın savunmasının alınmadığını, avukatların dinlenmediğini, adil bir yargılamanın gerektirdiği süre, imkan, prosedürün sağlanmadığını" belirtti. Av. Tanay, Çağdaş Hukukçular olarak bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

Av. Tanay, "Mustafa Suphi'yi, Mahir'i, Deniz'i, İbrahim'i hatırlamak, isimlerini yüksek sesle söylemek neden suç olsun? İdama, işkenceye, kaybedilmeye, cezasızlığa, faili meçhule, yargısız infaza, topyekün imhaya hepimiz karşı değil miyiz?" dedi.

Pınar Sağ: Mücadeleme devam edeceğim

Basın toplantısında hakkında verilen cezaya dair kısa bir konuşma yapan Pınar Sağ, davada savunmasının bile alınmadığını ve avukatlarının dinlenmediğini söyledi. İbrahim Kaypakkaya'nın suçlu olduğuna inanmadığını belirten Sağ, "Kaypakkaya 1973 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde yargılanmadan katledilmiştir. Hala suçlu olup olmadığı bile belli değildir" dedi.

"Sanatçı açılımından bahseden Başbakan bu davaya ne diyecek" diyen Sağ, mücadelesini sürdüreceğini ve kendisini yanlız bırakmayan dostlarına ve yoldaşlarına teşekkür ettiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Mehmet Özcan: Seni sevmek suçluyu övmekse eğer...

Pınar Sağ ile birlikte ceza alan Mehmet Özcan, Tunceli'de düzenlenen etkinlikte okuduğu ve yargılanmasına neden olan şiiri tekrar okudu: Seni sevmek suçluyu övmekse eğer, Kaypakkaya seni seviyorum ,seni seviyorum bir suçlu da benim seni seviyorum...

Süleyman Çelebi: Pınar Sağ'ın devrimci sanatçı duruşunun yanındayız

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, yaptığı destek konuşmasında "Bu ülkede 1 Mayıs, Maraş, Sivas katliamlarını yapanlara, Anayasal düzen yerine askeri düzen getirenlere her hak tanınıyor, onlar anılıyor. Ama devrimciler, aydınlar anılınca suç oluyor" dedi. Çelebi, "Pınar Sağ'ın onurlu devrimci sanatçı duruşunun yanında olacağız" sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Ali Balkız: Devrimcilerin övülmesini suç saymak ucubelik

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, "Böyle bir doğruyu, devrimcilerin övülmesini, suç saymak ucubeliktir" dedi. "Sanatçılar her zaman muhalif olacak, politikacılar her zaman tahakkümü güçlendirmeye çalışacak. Bu çelişki her vardı" diyen Ali Balkız, "Yılmayacağız, usanmayacağız, Pir Sultan bize böyle öğretti" diyerek konuşmasını bitirdi.

Tarık Akan: Pınar Sağ'ın yanındayız

Oyuncu Tarık Akan da Pınar Sağ'a destek verenler arasındaydı. Akan, çok daha fazla sanatçının Sağ'ın yanında olduğunu bildiğini, basın toplantısına katılabilenlerin çok ötesinde bir desteğin olduğunu belirtti. Tarık Akan, heykele ucube diyenlerin, kendilerine de amborga koymaya çalıştıklarını, eserlerinin yayınlanmasını ve izlenmesini engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Selda Bağcan: Başbakan katliamcıları överken suç olmuyor mu?

Sanatçı Selda Bağcan yaptığı konuşmada, "Başbakan Erdoğan Balgat katliamı sorumlusu Mustafa Pehlivanoğlu için ağladı. 7 kişinin katili için 'gözyaşı' döktü, Pınar Sağ ise işkencede öldürülmüş olan İbrahim Kaypakkaya'yı övdü, hapis cezası aldı dedi.

Bağcan, kendisine tehdit mailleri geldiğini belirtti ve "Silivri'ye götürmek istiyorsanız gelin burdayız" dedi.

İnan Altın: Devrimci önderlere sahip çıkmak yasaklanmak isteniyor

Grup Yorum üyesi İnan Altın yaptığı konuşmada, Pınar Sağ'ın bu dava sırasındaki kararlı duruşunun çok önemli olduğunu, devrimci önderlere sahip çıkılmasının yasaklanmaya çalışıldığını belirtti.

Basın toplantısının ardından İstanbul Barosu önünde Avukat Taylan Tunay kısa bir konuşma yaptı. Ardından Galatasaray Lisesi'nin önüne yüründü. Burada bir konuşma yapan Temel Demirer, "Pınar'ın türküleri ser verip sır vermeyenlerin türküleridir, Pınar ezilenlerindir, Pınar sosyalistlerindir, Pınar devrimcilerindir, Pınar Alevilerindir, Pınar Kürtlerin ve Ermenilerin isyan sesidir. Pınar bizimdir. Pınar bizim olduğu için yargılanmıştır. Unutmasınlar ki biz halkız. Türkülerle yeniden doğarız" sözleri destek eylemini sonlandırdı.

***

KAYNAK : Alevi Haber - 29.01.2011

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.