1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Pir Seyitalioğlu: Salgına karşı doğa-insan ilişkisi güçlendirilmelidir
Pir Seyitalioğlu: Salgına karşı doğa-insan ilişkisi güçlendirilmelidir

Pir Seyitalioğlu: Salgına karşı doğa-insan ilişkisi güçlendirilmelidir

Koronaviris salgınına dair değerlendirme yapan Pir Mehmet Seyitalioğlu, "Modernitenin nasıl bir virüs karşısında acize düştüğü bu salgınla ortaya çıktı. Çözüm, toplumsallaşıp, doğayla barı

A+A-

Tüm dünya koronavirüs salgını ile karşı karşıya. “Yüzbinlerce insanın yakalandığı ve binlercesinin yaşamını yitirmesine neden olan salgının nedeni ne ve nasıl bir çözüm üretilmeli?” sorularına dair tartışmalar bilim insanı, düşünür gibi bir çok kesim tarafından yürütülüyor.

Salgına dair değerlendirme yapan Pir Mehmet Seyitalioğlu da, “Newroz günlerinin yaşandığı zamandan ve doğa aklı kainatı var eden Xızır zamanlarından geçmekteyiz. Xızır zamanın bilgisidir. Bu bilgi bilimin ön gördüğü, doğanın açığa çıkarmadığı gerçeklikte saklıdır. Bu gerçekliği bulup keşfetmek, bizlere ayni insanlara görev düşmektedir” dedi.

“Yakın tarihte koronavirüs gibi bir çok salgınla karşı karşıya kalmış bir zamanı yaşamaktayız. Yani doğa aklının reddettiği bir durumla karşı karşıyayız” diyen Seyitalioğlu, şunları belirtti:

“İnsanlığın özü ekolojiktir ve doğanın insanı kucakladığı ve varlık değerleri içinde büyüterek olagelmiştir. Bir elli yıl öncesine bakıldığı zaman bile tabiatın çeşitliliği vardı. Bugün bu çeşitlilik, kâr hırsı yüzünden ve bir avuç insan tarafından insanlık ve doğa yok edildi. Bu da birçok hastalığı, salgını beraberinde getirdi. İnsanların bencillikleri kendi hanelerine yazılırken nasıl bir çıkmaz ile yüz yüze geldiklerini daha iyi anlaşılmaktadır. Çok zengin olmuş olma bireyin durumu insanlık için bir kazanım değildir. Bu kazanımlar toplumsallastıkça Hakk’ın inayeti ile Xızır gayretiyle kendini gerçeklik mecrasında bulacaktır. Bu adaletsizlik ve kâr hırsı ortadan kaldırılmadan daha bir çok salgınla karşılaşacağız.  Doğa ile barışık, onunla işbirliği yaparak yaşamı bir mücadele/kavga hattı olarak değil, dostane bir sevda ile kucaklaştığımız zaman hak gerçeğini yaşarız. Ben sen ayrımıyla değil. Bizleştiğimiz oranda bu olgu ile Hakk manasında eridiğinde ve bütünleştiğinde yaşam diyarında birbirimize can oluruz. Reya Heq Alevi inancı da bunu söyler ve yaşar.”

Diren KESER/MERSİN

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.