Pir Sultan'a, Aşık Veysel'e Sahip Çıkılabilseydi Bu Utanç Yaşanmazdı

Pir Sultan'a, Aşık Veysel'e Sahip Çıkılabilseydi Bu Utanç Yaşanmazdı

Pir Sultan'a, Aşık Veysel'e Sahip Çıkılabilseydi Bu Utanç Yaşanmazdı Madımak katliamında ölenlerin anısına Şarkışla’da...

A+A-

Pir Sultan'a, Aşık Veysel'e Sahip Çıkılabilseydi Bu Utanç YaşanmazdıPir Sultan'a, Aşık Veysel'e Sahip Çıkılabilseydi Bu Utanç Yaşanmazdı
 
Madımak katliamında ölenlerin anısına Şarkışla’da Kızılırmak Vadisi’ne hakim Ataşlı Tepe’de “Dostluk ve Kardeşlik Anıtparkı” açılacak. Sivas’in Şarkışla İlçesi Belediye Başkanı Kasım Gültekin “Madımak Oteli katliamı Sivas’ın utancıdır” dedi

Şair, yazar, sanatçı 37 kişinin yakılarak katledildiği Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürme yolunda hükümetler somut bir adım atmazken, Şarkışla İlçesi Ortaköy Vakfı, katliamın anısını barış ve dostluk anıtparkına dönüştürmeyi kararlaştırdı.

Anıtpark, katliamda ölen Murat Gündüz’ün doğup büyüdüğü Ortaköy’de açılacak. Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin, Madımak olayını “Sivas’ın utancı” diye nitelendirerek, anıtpark projesine destek vereceğini bildirdi.

MADIMAK İÇİN ANITPARK PROJESİ

Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı (ORVAK) Yönetim Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, anıtpark projesi için vakıf ile Ankara Mimarlar Odası işbirliğiyle Türkiye çapında yarışma düzenlenecek. Projenin teknik ayrıntılarını belirlemek üzere Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı’nca mimar, heykeltıraş, ressam, yazar, gazeteci ve vakıf üyeleri arasından seçilen jüri, Ortaköy’de yaptığı incelemede, anıtparkın köy sınırları içindeki Ataşlı Tepe’de Murat Gündüz Dostluk ve Barış Ormanı’nda düzenlenmesini kararlaştırdı. Projenin teknik ayrıntıları, yarışma koşulları ve öngörülen ödül tutarı daha sonra açıklanacak.

‘KATLİAM SİVAS'IN UTANCIDIR’

Şarkışla İlçesi Belediye Başkanı Kasım Gültekin, vakıf ve jüri üyeleriyle tanışma yemeğinde, Madımak’taki olayın “Sivas’ın utancı” olduğunu vurgulayarak, projeye gereken desteği vereceğini söyledi.

Kültürüne sahip çıkan insanların ve toplulukların ülkelerine de sahip çıkacağını belirten Gültekin, Belediye Başkanı Kasım “Hoca Ahmet Yesevilerin, Hacı Bektaş Velilerin, Pir Sultan Abdalların, Aşık Veysellerin değerlerine, ilkelerine sahip çıkılabilseydi bu utanç yaşanmazdı. Birbirimizin güzelliklerine, özelliklerine sahip çıkmalıyız” dedi.

'AKP ALEVİ AÇILIMINDA SAMİMİ Mİ'

ORVAK Başkanı Avukat Hüseyin Özcan da, Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın anısını barış ve kardeşlik mesajına dönüştürmek ve yüzyılların ilerisine taşımak istediklerini söyledi. Anıtpark’ta sadece Ortaköylü Murat Gündüz’ün değil bütün katliam kurbanlarının anısının yaşatılacağını anlatan Özcan, hükümetin Alevi açılımında samimiyse, Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürmesi gerektiğini savundu.

Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduğunu belirten Özcan, “Sayın Kültür Bakanı, Kuleli’yi otele dönüştürmek yerine Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürmeye çaba göstermelidir.” dedi.

'MİMARLAR HASSASİYET GÖSTERSİN'

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ali Hakkan, projeyi ülke çapında yarışmaya açarak, sadece Sıvas’ta değil bütün Türkiye’deki mimarların olayın hassasiyetine yaraşır katılımını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi. Ali Hakkan, insanlık değerlerine duyarlı tüm mimar ve sanatçıları projeye ilgi göstermeye çağırdı.

Ortaköy Muhtarı Dilaver Türegün de yüzyılların ilerisine ulaşacak bir anıtparka ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını vurguladı. Türegün “Sadece köylümüz Murat değil, katliamda ölen bütün insanlar köylümüzdür, kardeşimizdir” dedi.

ANKA - BİRGÜN - 29 Haziran 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.