PSAKD : Aleviler Madımak Oteli'nin Müze Olmasını İstiyor

PSAKD : Aleviler Madımak Oteli'nin Müze Olmasını İstiyor

PSAKD : Aleviler Madımak Oteli'nin Müze Olmasını İstiyorAlevi örgütlerinin ısrarlı ve kararlı bir şekilde yürüttüğü...

A+A-

PSAKD : Aleviler Madımak Oteli'nin Müze Olmasını İstiyorPSAKD : Aleviler Madımak Oteli'nin Müze Olmasını İstiyor

Alevi örgütlerinin ısrarlı ve kararlı bir şekilde yürüttüğü “Madımak Müze Olsun” talebine artık dayanamayan hükümet, otelin alt katını kebapçı olmaktan çıkarmak amacıyla bir adım attı. Otelin altındaki kebapçı dükkanı tahliye edildi.

Alevilerin 9 Kasım’da Ankara’da yaptığı görkemli miting sonrasında kamuoyunda Alevilerin talepleri daha bir yoğun tartışılmaya başlanmıştır.

Bu gelişmeyi bir ilk adım olarak görüyoruz. Ancak yeterli bulmuyoruz.

Alevilerin ortak paydası 9 Kasım’da yüz binlerce insanın katılımı ile sahiplenilen Madımak Oteli'nin Müze Olması, Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması, Cemevlerinin yasal güvenceye kavuşturulması ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması talepleridir.

Madımak Oteli'nin bugünkü görüntüsünü yaratanlar konuyu istismar etmişler ve toplumun vicdanında yara açmışlardır.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’a Kültür Şenliği ve Pir Sultan Abdal’ı anmak amacı ile giden şair, yazar, sanatçı ve semah yürüyen canlarımız önceden planlanmış, gerici, şeriatçı güçler tarafından Madımak Oteli’nde abluka altına alındılar. “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” diyerek ve Cumhuriyetimizin temel değerlerine saldırmak sureti ile canlarımız göz göre göre yakıldılar. Bu katliam, televizyonlarda sekiz saat boyunca canlı olarak yayınlandı. Devletin güvenlik kuvvetleri, saldırgan gerici, şeriatçı güçlere yerinde ve zamanında gerekli müdahaleleri ve engellemeleri yapmayarak canlarımızın yakılmasına seyirci kaldılar. Dünya tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş bu katliam, Türkiye Cumhuriyeti’nde ve dünyada insan hakları ve temel özgürlüklerden yana olan, inanç ve ibadet özgürlüğünü temel bir insan hakları ilkesi sayan inancı ve felsefi düşüncesi ne olursa olsun her insanın vicdanını yaraladı.

Bu katliam Halkımızın ve burada yakınlarını, çocuklarını yitiren canlarımızın ruhunda ve bedeninde giderilmesi imkânsız travmalara yol açtı. Madımak Oteli’ne saldırarak canlarımızı yakan faillerin bir kısmı yakalanmış, yargılanıp cezalara çarptırılmış iken, failleri bir kısmı da yakalan(a)mamış, yeterince takip dahi edilmemiştir.

Madımak Oteli’nde Cumhuriyete ve onun savunucularına karşı gerici ve şeriatçı güçlerce gerçekleştirilen katliamın bir kez daha yaşanmaması için, insanlık tarihine yazılması ve insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmesi, hafızalardan silinmemesi gerekmektedir. Bu katliamın yaşandığı sırada devlet güçlerinin müdahale etmemesi ve asıl katillerin bugüne kadar yakalanmaması devleti zan altında bırakmıştır.

Bütün bu nedenlerle 15 yıldır sürdürdüğümüz “Madımak Oteli Müze Olsun” talebi haklı ve meşrudur. Siyasi İktidar gün geçirmeden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin bu talebini kabul edip ivedilikle yerine getirmelidir. Bu talep tüm Alevi kurumlarının, Sivas’ta yaşayan Sünni yurttaşlarımızın ve Türkiye’de yaşayan tüm aklıselim ve sağduyulu insanların talebidir.

Madımak Oteli satın alınarak kamulaştırılmalı, otelin müze olması yönünde gerekli çalışmalar hemen yapılmalıdır.

Böyle bir girişim, insanlarımız arasında düşmanlıkları arttırmaz. Gerçekle yüzlemek ve insanlık suçlarını birlikte mahkûm etmek, farklı kültürleri, inançları, kimlikleri daha da yakınlaştırır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm topluma sesleniyor ve diyoruz ki: Bu utancı daha fazla büyütmeyelim, vicdanları sızlatmayalım, Madımak Oteli Müze olsun...

Kamuoyunun bilgisine saygı ile arz olunur.

Av. Fevzi Gümüş
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı

KAYNAK : Alevihaber.com - 13 Şubat 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.