1. HABERLER

  2. ALEVİLİK

  3. ALEVİ KURUMLARINDAN

  4. PSAKD: Grup Yorum üzerindeki baskılara son verilsin! Ölümler durdurulsun!
PSAKD: Grup Yorum üzerindeki baskılara son verilsin! Ölümler durdurulsun!

PSAKD: Grup Yorum üzerindeki baskılara son verilsin! Ölümler durdurulsun!

Grup Yorum üzerindeki baskıların son bulması ve taleplerinin kabul edilmesi için iktidara çağrı yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İbrahim Gökçek'in sağlık durumunun kritik dedi.

A+A-

İktidarın baskılarına, tutuklanmalarına ve konserlerinin yasaklanmasına karşı 288 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek, dün yaşamını yitirdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, ‘Grup Yorum Üzerindeki Baskılara Son Verilsin! Ölümler Durdurulsun!’ başlığıyla yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in ailesine, sevenlerine, yakınlarına ve yoldaşlarına başsağlığı dileklerinde bulunup “Helin Bölek özgürlük türkülerimizde yaşayacaktır” denildi.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in konser yasaklarının kaldırılması, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması, haklarında açılan davaların düşürülmesi, kültür merkezlerine yönelik baskınların ve tüm baskıların son bulması talepleriyle ölüm orucuna başladıkları hatırlatılan açıklamada, taleplerin son derece haklı ve anayasal olduğunun altı çizildi.

“BASKILARDAN DOLAYI GRUP YORUM SANATINI İCRA EDEMİYOR”

Türkiye’de tek adama dayalı iktidar anlayışı tarafından hukuk kullanılarak keyfi uygulamalarla muhalif kesimlerin hedef alındığına dikkat çekilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Asgari düzeyde demokratik nitelikler taşıyan bir devlette konserler keyfi olarak yasaklanmaz, insanlar haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmaz ve kültür merkezleri sürekli olarak baskına uğramaz. Ancak ülkemizde tek adam rejimine dayalı baskıcı, totaliter ve antidemokratik iktidar anlayışı hukuku ayaklar altına alarak keyfi ve haksız uygulamalarla bütün ilerici demokrat muhalif kesimleri hedef almaktadır. Yıllardır ülkemizde emekçilerin, ezilenlerin ve yoksulların sesi olan, onların yaşadıklarını incelikle işleyip türkülere döken Grup Yorum da bu baskılardan fazlasıyla nasibini almıştır. Baskılardan, yasaklardan ve tutuklamalardan kaynaklı olarak Grup Yorum artık sanatını hiçbir şekilde icra edemez hale getirilmiştir. Grup Yorum üyesi sanatçı canlarımız da sanatlarını yapabilmek ve türkülerini söyleyebilmek için direnişe geçmişlerdir. Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek haklı talepleri için ölüm orucuna başlamışlardır. Ancak siyasal iktidar bu haklı taleplere ısrarla kulaklarını tıkamıştır. Siyasal iktidarın bu insanlık dışı tavrı yüzünden genç ve değerli bir sanatçı olan Helin Bölek canımızı kaybettik. İbrahim Gökçek’in sağlık durumu ise oldukça kritik bir durumdadır. ”

“SOSYAL MEDYADAN GRUP YORUM’UN SESİNE SES OLALIM”

Siyasal iktidarın derhal bu talepleri kabul etmesi çağrısında bulunulan açıklamada, koronavirüs tehdidinden kaynaklı yan yana gelme şansının olmadığına dikkat çekilerek Grup Yorum’un sesine ses olunması için  sosyal medyadan veya TV’lerden gerekli taleplerin dile getirilmesi istendi.

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum