1. HABERLER

  2. ALEVİ ETKİNLİKLERİ

  3. PSAKD'ye görkemli açılış
PSAKD'ye görkemli açılış

PSAKD'ye görkemli açılış

PSAKD'ye görkemli açılışPir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi önceki gün açıldı. Merkezi Ankara'da...

A+A-

PSAKD'ye görkemli açılışPSAKD'ye görkemli açılış

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi önceki gün açıldı. Merkezi Ankara'da bulunan derneğin Malatya Yeşilyurt Caddesi'ndeki 47. şubesinin açılışına büyük bir topluluk katıldı.

PSAKD Malatya Şube Başkanı Abbas Uğurlu, yaptığı açılış konuşmasında, “Pir Sultan, Osmanlı imparatorluğunun ağır vergi yüküne ve baskısına karşı baş kaldıran bir halk ozanıdır. Aynı zamanda bir halk önderidir. 16. yüzyılda yaşamış olan Pir Sultan Abdal, şiirleri ve yaşamıyla Osmanlı toplumunun aynasıdır. Halkın yaşama biçimine, yönetenlerin halka karşı davranışına tutulan bir halk aynasıdır.

Anadolu'nun yoksul ve zulüm gören halkının yoksulluktan mutlaka kurtulacağı inancı, Pir Sultan Abdalı var eden gelenekleştiren, dirilten ve bugüne taşıyan gerçekliğidir. Pir Sultan Abdal kendi dergahında yetişen Hızır Paşayı okumak üzere İstanbul'a göndermiştir. Vali olup Sivas'a döndüğünde ise halkın Pir Sultan Abdalın etrafında toplanmasını ve onu önder olarak kabul etmesini hazmedemez. Birçok eziyetten sonra Pir Sultan Abdal'ı, Sivas meydanında idam eder. Hızır paşayla ilgili ise 'Yürü bre Hızır paşa seninde çarkın kırılır, güvendiğin padişahın o da bir gün devrilir der” dedi.

FELSEFEMİZ EZİLENİN YANINDA OLMAK

Uğurlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “PSAKD Malatya şubesi olarak, Pir Sultan felsefesini ezilenin ve emekçilerin yanında duruşunu, günümüze taşımak için Aleviler ve farklılıklar üzerindeki baskı, inkar ve imha sürecine müdahale etmek, demokrasi ve özgürlüklerin yanında durmak istiyoruz. Derneğimizin amacı; Anadolu Alevi toplumunun sorunlarını çözmeye ve özgürce kendilerini ifade edebilmelerine çalışmak, demokrasinin ve laikliğin ve insan haklarının, gerçek ve bilimsel tanımıyla kurumsallaşmasına katkıda bulunmak, faşizme, emperyalizme, ırkçılığa, şeriata ve sömürüye karşı olmak, insan haklarını savunmak, çağdaş, demokratik ve bilimsellikten yana olmak, savaşa karşı olmak, çevrenin ve doğanın korunmasına çaba göstermek, Diyanet İşleri Başkanlığı ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını savunmak, devletin din ve mezhepler karşısında eşit mesafeli ve tarafsız olmasını, ekonomik ve politik destek vermemesine çalışmak, bu ilkeleri benimseyen demokratik kitle örgütleri ve demokrasi güçleriyle dayanışmaktır” diye konuştu.

“BAZI ALEVİ ÖRGÜTLERİ KULLANILIYOR”

Uğurlu; Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde Aleviler üzerinde uygulanan asimilasyon sürecindeki kanlı katliamlara da değinerek, şunları söyledi: “Okullarda zorunlu din dersleri, Alevi köylerine camii yaptırma, cem evlerini yasal zeminde tanımamak ve imar planlarındaki uygulamalarla laiklik ilkesinin ihlal edilerek biz Alevilerin hakları gasp edilmekte ve asimilasyon politikalarıyla bizi diyanetin içine hapsetmeye çalışmaktadırlar. Bunu yaparlarken bazı Alevi örgütlerini de diyanetten ya da açıktan destekleyerek kullanmaktadırlar. Bugünkü AKP hükümeti de milyonlarca Alevi vatandaşla ilgili hiçbir adım atmayacağının sinyallerini vermektedir. Çünkü 2007-2008 öğretim yılı başlamış olup din ve ahlak ders kitaplarında Alevilikle ilgili hiçbir şey yoktur.

Ayrıca 27 yıl geçiş olmasına rağmen 12 eylül cuntacılarının yargılanmasının önünü açacak sivil bir anayasada yapılmamıştır. 15. madde kaldırılmamıştır. Kürt sorunuyla ilgili hiçbir adım atılmamıştır. Gittikçe şiddetlenen bir çatışma ortamının koşulları geliştirilmemiştir. Barışçıl, demokratik çözüm konusunda adım atılmamıştır. Aleviler ve farklılıklar üzerinde yürütülen şeriatçı, ırkçı, faşist politikalar toplumda büyük bir tahribat yaratmıştır. Trabzon'da başlayan linç girişimleri Sakarya ve başka yerlerde devam etmiştir.

Gayrimüslimlerle ilgili Hrant Dink cinayeti ve Malatya da üç Hıristiyanın öldürülmesi yetmiyormuş gibi kendisine ozan diyen birileri çıkıyor övücü türküler yapıyor. Tam bir utanç kaseti çıkarıyor.

“BİZİM ADIMIZ ALEVİDİR”

Çeteler, Susurluk, Gazi ve Şemdinli'de çıkmış olmasına rağmen hala görevlerin başındalar. Madımak'ta canlı yayında 33 aydınımızı, yazarımızı, ozanımız yakanların bir kısmı yargılanmamıştır. Bu, Türkiye için kara bir lekedir. Temizlenmelidir. Aleviler üzerinde yürütülen, tekleştirme politikalarından vaçgeçilmeli. Cem Evleri, Alevilerin ibadet yerleri olarak kabul edilmeli, zorunlu din dersi uygulamalarında vazgeçilmeli, Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı, devlet bütün inançlara eşit mesafede durmalıdır. Hiçbir inanca maddi ve siyasi destek sağlamamalıdır.

Doğada taşın, toprağın, böceğin her şeyin bir adı var. Bizim adımız da 'Alevidir'. Bizi herkes böyle tanımalıdır. Yiğit yaralıdır, yiğit al kanlar içinde Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta, Gazi'de kurşuna dizilmiş, Yiğit Madımak'ta diri diri yakılmıştır. Yiğit yerdedir kaldırmak gerek, Onurunu ayaklandırmak, Pir Sultanca durmak gerek, Hızır Paşaların karşısında.”

“MALATYA BİR KÖPRÜDÜR”

PSAKD Genel Sekreteri Kemal Bülbül ise yaptığı konuşmada, “Biz ocaklarımızın, deyişlerimizin yolundan geldik. Bizler siyaset üstüyüz. Bizler inancın ortasındayız. Malatya bir köprüdür. Malatya misyondur. Malatya; Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle bir örnektir. Malatya sıradan bir kent değildir. Biz bu devleti kimliğiyle yüzleştireceğiz” dedi. Bülbül, “Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri sadece Alevilerin değil, Malatya'da yaşayan bütün etnik ve dinsel kültürlerin derneği olacak. Burası barışın, kardeşliğin, demokrasinin, hak arama mücadelesinin, adaletin merkezi olacak” şeklinde konuştu.

KİMLER KATILDI

PSAKD Malatya şubesinin açılışına, PSAKD Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Kemal Bülbül, PSAKD Hekimhan Şube Üyeleri, Malatya'daki Sivil Toplum Örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri başta olmak üzere, İHD, ESP, DTP, EMEP, ÖDP il örgütleri, CHP Malatya İl Başkanı Hacı Demirhan ve Dilek Belediye Başkanı Muzaffer Güven katıldı. CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da töreni ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu. Dernek açılışı yöresel sanatçıların söylediği Alevi deyişleri ve semah gösterisi ile sona erdi. (Yenigün)

01 Ekim 2007

http://www.malatyaguncel.com/

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.