1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Recai Bey'in tavuğu
Recai Bey'in tavuğu

Recai Bey'in tavuğu

Recai Bey'in tavuğu  "Gülmek için Leman yerine Milli Gazete’yi okuyun"Recai Kutan’ın genel başkanı olduğu Saadet Partisi’nin yayın organı Milli...

A+A-

Recai Bey'in tavuğu Recai Bey'in tavuğu  

"Gülmek için Leman yerine Milli Gazete’yi okuyun"

Recai Kutan’ın genel başkanı olduğu Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete’nin 7 Ağustos’taki aile sayfasında "erkeğin hanımı üzerindeki haklarını" anlatan bir yazı yayınlandı. Gazete, yazı için kadın ve erkek fotoğrafı kullanmak istemeyince horoz, tavuk ve muhabbetkuşuyla sayfasını renklendirdi.

SAADET Partisi’nin "yarı resmi" yayın organı Milli Gazete, "erkeğin hanımındaki hakları"nı anlatan yazıda, yan yana kadın-erkek fotoğrafı kullanamayınca, horozla, tavuk ve muhabbetkuşu fotoğraflarını tercih etti.

"Erkeğin hanımındaki hakları" yazısı, gazetenin 7 Ağustos’taki baskısında yayınlandı. Kadının kocası üzerinde hakları olduğu gibi erkeğin de karısı üzerinde hakları olduğunu yazan gazete, Müslüman bir kadının kocasına itaat etmesi gerektiğini anlatıyor. Gazeteye göre kocanın karısındaki haklarından bazıları şöyle:

Kadının, kocasının izin verdiği ve razı olduğu kimselerin evlerine gitmesi gerekir. Yani kocasının izni dahilinde dışarıya çıkmalı ve kocasının izin verdiği yerlere gitmelidir. Hatta kadın annesinin ve babasının evine kocasının izniyle gitmelidir.

Kadın kocasının izni olmadıkça oruç tutamaz. Fakat farz olan Ramazan-ı Şerif orucunu ve kazaya kalan orucunu tutar. İzni olmasa dahi tutması lazımdır.

Evin, malların muhafızı

Kadın, kocasının, evinin, çocuklarının, malının muhafızıdır ve kocası için kendi namusunu koruması lazımdır. Aynı zamanda aralarında geçen maceraları ve sırlarını muhafaza etmesi lazımdır. Bu haller kendisinde bulunan kadınlar güzel huylu ve Allah’ın methine layık saliha kadınlardır.

Kadının, kocasının doğru ve helal olan emrine itaat etmesi, son derece hürmet etmesi, evde tek söz sahibi kocasını tanıması lazımdır.

Koca, kadının reis ve amiri

Kadının erkeğinden izinsiz hareket edemeyeceğinin her fırsatta vurgulandığı haber, ayrıca erkeğin imam (önder) olduğunu da söylüyor. Gazete, bu nedenle namusu ve efendisine bağlı güzel ahlaklı kadının kocasını reis ve amir olarak tanımasını, hak ve doğru olan her sözüne muhalefet etmemesini, kocasının sözünü ağzında bırakmamasını da öğütlüyor. Neredeyse kadının hiç söz hakkı olmadığını vurgulayan yazıda, imkan dahilinde kadının kocasının sözlerine icabet etmesi gerektiği de tavsiye ediliyor.

Tesettürsüz kadın anonim

Tesettürsüz kadın anonim  GAZETENİN yazarlarından Mevlüt Özcan da dünkü köşesinde, günümüzde kızların büyük bir bölümünün evde kaldığını vurguluyarak şunları yazdı:

"Görünen o ki tesettürsüzlük evliliğin önünde en büyük engeldir. Çünkü tabiatı bozulmamış her genç eşinin bedeninin kendisine ait olmasını istiyor. Anonim kullanıma tahammül edemiyor. Böyle olunca da evlenmiyor. Kızlarda yanlış bir kanaat var. Derler ki: "Evlenebilmek için açılıp saçılmak zorundayız. Tesettüre girersek evlenemeyiz. Böylesi bir kafa ile genç kızlar yapmadık kepazelik bırakmazlar. Soyunur dökülürler. Bedenlerini anonim kullanıma peşkeş çekerler."

Gülmek için Leman yerine Milli Gazete’yi okuyun

Gülmek için Leman yerine Milli Gazete’yi okuyunTARAF Gazetesi’nin türbanlı yazarı Elif Çakır köşesinde, Milli Gazete’de yayınlanan "Erkeğin hanımındaki hakları yazısı"nı, "Gülmeye ihtiyacınız varsa okuyun" diye tavsiye ediyor.

Çakır’ın yazısı özetle şöyle:

"Öncelikle Milli Gazete Yayın Yönetmeni Necdet Kutsal ağabeyin affına sığınıyorum ama yazmamak mümkün değil böyle bir şeyi.

İnanın Necdet abi, kendi gazetem yok çantamda, kaç gündür 7 Ağustos 2008 tarihli Milli Gazete ile dolaşıyorum.

Sözkonusu sayfa Milli Gazete’nin Aile Sayfası.

"Erkeğin hanımındaki hakları" manşetli tam sayfa bir haber.

"Kadın kocasından izinsiz evinden çıkamaz, izin vermediği kimseyi evine alamaz, izin vermediği kimseyle görüşemez" tarzındaki ara başlıklarla süslenmiş bir haber.

Bu haberi süsleyen, tam ortadaki büyük resimde maşallah kocaman bir horoz ve sadece başı gözüken tavuğu görünce önce gözlerimize inanamadık. (Denizli horozu muydu neydi mübarek!)

Ben bu aile sayfasını yapan muzır arkadaşı tebrik etmek istiyorum müsaadenizle.

Eğer imkanınız varsa, bu yaz sıcağında bunalmışsanız, iddianame okumaktan sıkılmış biraz gülmeye ihtiyacınız varsa, bulun 7 Ağustos tarihli gazeteyi, canınız sıkıldıkça bakın derim. Dün akşam da bir arkadaşım Leman, Penguen almaktan vazgeçip Milli Gazete’ye abone olmaya karar verdi."

HÜRRİYET - 15 Ağustos 2008

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.