1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Roboski Katliamı Aydınlatılmalı
Roboski Katliamı Aydınlatılmalı

Roboski Katliamı Aydınlatılmalı

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Roboski katliamının üçüncü yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı. Şırnak'ın...

A+A-

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Roboski katliamının üçüncü yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden, 28'i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla 28 Aralık 2011'de öldürüldü. Açılan soruşturmada askeri savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi, takipsizliğe yapılan itiraz reddedildi.

“Planlı ve bilinçli yapıldı”

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, KCK’nin yazılı açıklaması özetle şöyle:

“AKP devletinin Rojava, Güney ve Doğu Kürdistan sınırlarında Kürtleri kurşunlayarak öldürmediği gün neredeyse yok gibidir. Kürtler, kendi topraklarında sınır ticareti ve sınır kaçakçılığına zorlanıp sömürgeci egemen güçler tarafından sürekli katledilmektedir.”

“40 yıllık özgürlük mücadelemiz tarihinde milyonlarca Kürt ve Kürdistanlı zorla topraklarından göçertilip metropollere ve yurtdışına sürülmüştür.”

“Roboski katliamı, özgürlük mücadelemiz tarihinde gerçekleştirilen en barbarca katliam olarak tarihe geçmiştir. Roboski katliamının altında yatan gerçeklik kesinlikle AKP’nin büyük Kürt düşmanlığı zihniyeti olmuştur.”

“Roboski katliamı savaş kurallarına dahi saygı gösterilmeden son derece planlı ve bilinçli yapılmıştır. Katliamın planlayıcısı ve karar veren gücü Erdoğan ve AKP hükümetidir.”

“Bundandır ki, aradan 3 yıl geçmesine rağmen katliamdan sorumlu hiçbir kişi ne tutuklanmış, ne soruşturmaya alınmıştır. Katliamı gerçekleştirenler doğaldır ki dosyayı da ortadan kaldırmışlardır.”

“Roboski katliamı aydınlatılmadan, suçlular cezalandırılmadan Kürt sorununun çözümü ve demokrasi adına hiçbir adım atılamaz. Suçlu AKP devletidir.”

“AKP, Roboski katliamının hesabını vermek zorundadır. Hareket ve halk olarak tüm mücadelemiz aynı zamanda AKP devletinden Gezi serhildanlarında, Roboski’de, Kürdistan'da ve Türkiye'de polis ve jandarma kurşunlarıyla katledilen direnişçi yüzlerce çocuk, genç ve kadının hesabını sormak içindir.” (AS)