Sempozyumda ziyaret tartışması

Sempozyumda ziyaret tartışması

Sempozyumda ziyaret tartışmasıİstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan arasında ‘ziyaret’...

A+A-

Sempozyumda ziyaret tartışmasıSempozyumda ziyaret tartışması

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan arasında ‘ziyaret’ tartışması yaşandı

Sivas Platformu”nun “Birlikte Yaşama Kültürü” başlıklı sempozyumu Dedeman Oteli’nde yapıldı. Çağrıcı, konuşmasında 2000’lerden sonra dinin bilimsel olarak ele alınması sürecinin başladığını ifade etti. Sadece ’Aleviler-Sünniler birbirinizi sevin’ demek yetmez” diyen Doğan ise, ülkeyi yönetenlerin çok önemli bir görevinin olduğunu vurguladı.

‘Bir dostun gül atması gibi’

Doğan, “Çağrıcı kaç tane cemevini ziyaret etmiştir? Bir tanesini dahi ziyaret ettiğini zannetmiyorum” diyerek, Türkiye’de ilk defa bir cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cemevini ziyaret ettiğini kaydetti. Çağrıcı ise Doğan’ın sözlerini “bir dostun gül atması olarak” gördüğünü belirterek, muhtelif zamanlarda değişik ilçelerdeki cemevi ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyledi.  Çağrıcı, “Ben de kendisine sorabilirim; siz hiç İstanbul Müftülüğü’ne geldiniz mi ya da bugüne kadar hiçbir Alevi büyüğü gelmiş midir?” dedi.

İSTANBUL Milliyet - 13 Aralık 2009

Zaman bu platformu beğendi

Sivas Platformu'nun Cumartesi günü yaptığı sempozyumun ders niteliğinde olduğunu yazan Zaman gazetesi, Oral Çalışlar, Ali Bulaç ve İzzettin Doğan'ın bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu da iddia etti.

"Ülkemizin çok kritik yol ayrımlarından geçtiği bu günlerde" çok önemli bir toplantı gerçekleştirildiğini duyuran Zaman gazetesi, bu toplantının 70 milyona ders niteliğinde olduğunu iddia etti. Birlikte yaşama kültürünün çok güzel bir örneğinin ortaya konulduğu iddia edilen haberde, "Türkiye'nin duayen profesörleri, siyasetin önde gelen isimleri, STK temsilcileri değerli din adamları Sivas platformunda bir araya gelerek kardeşlik ve dostluk konusunda 70 milyona ders niteliğinde konuşmalar yaptı" denildi.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Türk Ocakları Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram; gazeteciler Avni Özgürel, Oral Çalışlar, AliBulaç ve Prof. Dr. Toktamış Ateş gibi isimlerin katıldığı sempozyumda bu isimlerin bir araya gelmesi Zaman gazetesini çok sevindirirken, gazete bunu "Türkiye'ye örnek model" olarak sundu.

Pek çok okur için bir araya gelmeleri hiç de şaşırtıcı olmayan bu isimlerin, yan yana gelebilmelerinin çok önemli bir gelişme olduğu iddia edilen habere "Uzlaşma, hoşgörü ve barış içinde yaşama kültürünün yol ve yöntemlerine çok gerek duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Türkiye'nin anlayış ve barış içinde yaşama kültürü konusunda prototipi sayılabilecek Sivas şehrinden iş adamları ve bürokratların öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Sivas Platformu, üzerine düşeni yaparak gerçekleştirdiği sempozyumla Türkiye'ye ihtiyacı olan fikir ve anlayış dersini verdi. Katılımcı ve konuşmacıların birbirinden çok farklı görüş ve kültürlerden olması sempozyumun başarısını daha yapıldığı sırada kanıtlar nitelikteydi" denildi.

"Açılıma destek çıkar mı?"

Sivas Platformu Başkanı ve Sancaktepe'nin AKP'li Belediye Başkanı İsmail Erdem, bugünlerde demokratik açılım projesiyle ülkenin yine eski huzurlu günlerine dönebilmenin, kardeş kavgasında bir sona varmanın yollarının arandığını söyledi.

Sempozyumda yapılan konuşmalardan basına yansıyan bazı ayrıntılar ise toplantının o kadar da başarılı olmadığını gösterdi. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, birlikte yaşama kültürünün temelinde dinin bulunduğunu iddia ederek, dinin milli kültürün, medeniyetin oluşmasında çok etkili olduğunu söyledi.

Çağrıcı'dan sonra söz alan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan da Aleviliğin İslam anlayışı olmadan Anadolu'da var olan hoşgörü iklimini yaratmanın mümkün olmadığını söyledi. Doğan, "İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı kaç tane cemevini ziyaret etmiştir? Bir tanesini dahi ziyaret ettiğini zannetmiyorum" dedi.

(soL - Haber Merkezi) - 14 Aralık 2009

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.