Şendiller Alevi Çalıştayı'nda yok!

Şendiller Alevi Çalıştayı'nda yok!

Şendiller Alevi Çalıştayı'nda yok!Ökkeş Şendiller'in Alevi Çalıştayı'na katılması haberi tartışmalara neden olunca...

A+A-

Şendiller Alevi Çalıştayı'nda yok!Şendiller Alevi Çalıştayı'nda yok!

Ökkeş Şendiller'in Alevi Çalıştayı'na katılması haberi tartışmalara neden olunca katılmama kararı aldı.

Perşembe günü düzenlenecek olan Alevi Çalıştayı’na katılması için aldığı davetle tartışma yaratan Kahramanmaraş Katliamı Davası sanıklarından Ökkeş Şendiller, toplantıya katılmayacağını açıkladı. Habertürk’te katıldığı programda Şendiller’in kararını olumlu bulduğunu söyleyen Devlet Bakanı Faruk Çelik, ”Sayın Şendiller, dün akşam beni arayarak,çalıştayın zedelenmemesi için katılmayacağını bildirdi, kendisine teşekkür ediyorum, eğer o böyle bir karar vermeseydi ben kendisinden katılmamasını talep edecektim” dedi.

Habertürk canlı yayınında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Faruk Çelik, Şendiller’le dün akşam saatlerinde telefonla konuştuğunu açıkladı:

“Dün akşam saatlerinde ortak bir dostumuz olan bir milletvekiliyle görüşme halindeymiş. Beni telefonla aradılar ve ben kendilerine daha birşey söylemeden, tartışmaların kendisini üzdüğünü belirterek, çalıştaya katılmayacağını söyledi. Bana ”siz önemli bir çalışma yapıyorsunuz, benim ismim kullanılarak bu çalıştayın zedelenmesini istemiyorum”dedi. Ben de kendisine “bizim amacımız geleceği inşa etmek, gelecekte barışı huzuru tesis etmek dedim”

Bakan Faruk Çelik,Şendiller’in Çalıştay’a davet edilmesini yanlış bulmadığını açıklarken “Yine de tartışmalar başka boyuta kaydığı için, eğer o vazgeçmeseydi,ben katılmayın diyecektim” şeklinde konuştu.

“Alevi Çalıştayı formatından baktığınız zaman kimin katıldığının önemi yok, çünkü orada bir tartışma yok, herkes görüşünü söylüyor.Ama siz dışarıdan, tarihi sosyal boyutlarıyla baktığınız zaman, bu tartışmalar Çalıştaya zarar verir. Bu nedenle aldığı karar isabetli bir karar, çok teşekkür ediyorum. Biz Kahramanmaraş olaylarını tartışmak için çalıştay düzenlemiyoruz ki, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta yaşanan olaylar bir daha yaşanmasın diye bu çalışmaları yapıyoruz. Oysa biz tekrar Kahramanmaraş’ı tartışır bir noktaya taşınıyoruz, yanlış olan bu! Bizim çalıştay formatı içinde yaptığımız davette bir yanlışlık yok. Ancak Çalıştay’ın özü merkezinden çıkıp başka bir alana doğru kaydığı için ben kendisinden katılmamasını talep edecektim veya daveti geri almak gibi bir durum söz konusu olabilirdi. Bunlara gerek kalmadı Ökkeş Bey tepkileri kendi bitirdi.”

KAYNAK : internethaber - 15 Aralık 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.