Şendiller çalıştaydan çekildi

Şendiller çalıştaydan çekildi

Şendiller çalıştaydan çekildiMaraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, Alevi çalıştayına katılmayacağını açıkladı....

A+A-

Şendiller çalıştaydan çekildiŞendiller çalıştaydan çekildi

Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, Alevi çalıştayına katılmayacağını açıkladı. Şendiller 'Orada protesto olacağını duyan arkadaşlarımız, otobüsleri tutmuş geliyordu' dedi

ANKARA - 6. Alevi Çalıştayı’na daveti nedeniyle kriz yaşanan ‘Maraş katliamı sanığı’ Ökkeş Şendiller, ‘kriz çözmek ve çatışmaya neden olmamak’ için çekildiğini açıkladı.

Yarın yapılacak Alevi Çalıştayı’na Maraş katliamı sanığı olarak yargılanan Ökkeş Şendiller’in davet edilmesi, krize yol açmıştı. Davetliler arasında bulunan sanatçı Arif Sağ, Fikri Sağlar, Ercan Karakaş, AKP’li İbrahim Yiğit, Kamer Genç gibi siyasiler, ‘katliam sanığı ile aynı ortamda bulunmak istemediklerini’ söyleyerek, Çalıştay’a katılmayacaklarını açıklamışlardı.

Krizin büyümesi üzerine Devlet Bakanı Faruk Çelik, kendi listesinde böyle bir ismin bulunmadığını açıklayarak, “Alt düzey bürokratlar çağırmış” demişti. Çelik, farklı sesleri dinlemek için bu çalıştayları düzenlediklerini vurgulayarek, “Yıllardır çözülemeyen, konuşulmayan problemler var” demişti. Ancak, krizin büyümesi üzerine, bakanlık Şendiller’e davetin geri çekildiğini bildirdi.

Şendiller ise Radikal’e konuşup yaşanan sürecin çok çirkin boyutlara gittiğini belirtti.

PROVOKASYONA NEDEN OLMAMAK İÇİN: Maalesef katılımcı arkadaşların bir kısmı, sivil toplum kuruluşu adı altında tabanlarına siyasi mesaj vermek için bu işi kullanmaya çalışıyorlar. Bu iyi olmaz... Türkiye’nin zaten bir sürü sıkıntı var başında, bizim maksadımız üzüm yemek, bekçi dövmek değil. “Katkımız olur mu?” diye davet edildim ve bu daveti kabul ettim. Fakat yapılan açıklamalar çok çirkin. Bu bakımdan hem sürecin tıkanmaması, hem de bizim üzerimizden provokasyona neden olmamak için Bakanlığa teşekkür ederek katılmayacağımı bildirdim.

OTOBÜSLERLE GELİYORLARDI: Pir Sultan Abdal Derneği başta, o gün protesto eylemi yapacaklarını açıkladı. Bunun üzerine, bizim Türkiye çapındaki arkadaşlarımız da, “Biz otobüs tuttuk geleceğiz” dediler. İçlerinde, Nizam-ı Alemciler de var, Alperenler var... Biz, geçmişi olan insanlarız. Dolayısıyla hem o arkadaşları, hem de Türkiye’yi sıkıntıya sokmamak gerek. Bu arkadaşlar işin şovundalar, ama Türkiye’nin hangi badirelerle karşıya olduğunun hesabını da yapmıyorlar.

KONUYU BİTİRMEK LAZIM: Bu konuyu daha fazla spekülasyona sebep vermeden bitirmek lazım. Ben katılsam ve konuşsam ne olur, fikrimi kabul etmeyebilirler ama insanı katil olarak suçlamalarını anlamıyorum. O bombayı atanlar olay anında yakalandı ve solcular olduğu açıklandı. Biz bu olayın mağduruyuz. Bu olayın müsebbipleri yakanlandı ve ceza aldılar. Devleti, 1997 yılında beni suçsuz yere yatırdıkları gerekçesiyle dava ederek 250 milyon liraya mahkûm ettim.

Aleviler katılmayacaktı

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, hükümetin Şendiller’i de çağırdığı 17 Aralık’taki 6. çalıştaya davet edilenlere yaptığı çağrıda, “Ökkeş Şendiller ile (Kenger) aynı masaya oturmayınız” ifadesini kullandı. Şendiller’in Maraş’ta 111 kişinin öldüğü, 1000’i aşkın kişinin yaralandığı, Alevilere yönelik katliam davasının bir numaralı sanığı olduğu belirtilen açıklamada, “Bu zatın; Alevilerin sorunlarını nasıl çözdüğünü yukarıdaki bilanço yeteri kadar gösteriyor bize. Burada önemli olan bu vesile ile Maraş Katliamını ve Ökkeş Şendilleri anımsamış olmamız değil, Alevi Çalıştayı’nın hangi noktaya geldiği gerçeğidir” denilmişti.

BEHZAT MİSER / Radikal - 16.12.2009

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.