Sivas Katliamı ve Anti Demokratik Yapı ile Yüzleşmeden Türkiye Aydınlanamaz

Sivas Katliamı ve Anti Demokratik Yapı ile Yüzleşmeden Türkiye Aydınlanamaz

Sivas Katliamı ve Anti Demokratik Yapı ile Yüzleşmeden Türkiye AydınlanamazTMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI17 yıl önce...

A+A-

Sivas Katliamı ve Anti Demokratik Yapı ile Yüzleşmeden Türkiye AydınlanamazSivas Katliamı ve Anti Demokratik Yapı ile Yüzleşmeden Türkiye Aydınlanamaz

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

17 yıl önce Sivas’ta Madımak Otelinde yakılarak öldürülen 35 yazar, aydın ve ozan Sivas’a barışın, kardeşliğin, dayanışmanın sözünü büyütmek için gitmişlerdi. Herhangi bir dinin, mezhebin ya da etnik kökenin bir diğeri üzerinde baskı kurmadan yaşayabileceğini anlatmanın arayışı içindeydiler. Onlar, Anadolu topraklarının kanla değil sevgiyle ve insancıllıkla sulanmasından yana idiler.

Onların üzerine salınan azgın gerici faşist güruhun amacı ise aydınlığın üzerini gericiliğin karanlığının örtmesiydi. Bu nedenle linç ve katliam yoluna başvurdular. Merkezi ve yerel idare tarafından cesaretlendirildikleri ayyuka çıkan katliamcı ilişki ağının hedefi, gerçekte ülkemizin geleceğini aydınlatan umutlara ve hümanizmaya yönelikti.

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamının sorumluları yetkililerin güdümünde ateşe körükle giden katliamcı gelenektir. Bu gerici/faşist geleneğin kendisi dışındaki toplum kesimlerine karşı giriştiği saldırganlık, ülkemizdeki toplumsal atmosferi sürekli olarak zehirlemektedir. Öncüllerine Çorum ve Maraş katliamlarında da tanık olduğumuz, ilerici aydın toplum kesimlerine karşı duyulan tahammülsüzlüğü öldürme/yok etme güdüsü üzerinden gerçekleştiren faşizm, Sivas katliamında görüldüğü gibi dinci gericiliği de kucaklamaktadır.

Aradan geçen 17 yıla karşın Sivas katliamının derinliklerindeki sorunların üzeri örtülmektedir. Oysa yapılması gereken katliamın birinci derece muhatapları ile duyarlı kamuoyunun çağrılarının dikkate alınması ve Türkiye’nin Sivas katliamı ve anti demokratik yapı ile yüzleşmesidir.

Türkiye’de bugün din ve devlet işlerinin birbirinden bağımsız gerçek bir laik yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması hayatiyet arz etmektedir. Türkiye’de toplumsal yapının demokratikleştirilmesinin bazı temel unsurları bizzat bu alanda bulunmaktadır.

Duyarlı kamuoyunun yıllardır dillendirdiği Madımak’ın müze olması talebi de bir an önce gerçekleştirilmeli ve bu müze katliamın muhataplarının kontrolünde özerk bir yapıda kurgulanmalıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası bu demokratik talepler çerçevesinde Sivas katliamını kınamak, barışı ve kardeşliği savunmak için 2 Temmuz Cuma günü alanlarda olacaktır.

Ali Ekber ÇAKAR
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

KAYNAK : Alevihaber.com - 1 Temmuz 2010

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.