‘Sivas Katliamı’nın firari üç sanığı aranan teröristler listesine eklensin’

‘Sivas Katliamı’nın firari üç sanığı aranan teröristler listesine eklensin’

PİRHA - Sivas Katliamı davasından yargılanan 3 firari sanığın 'terörde arananlar' listesinde yer alması için Avukat Coşkun Özgür Piroğlu İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Yazılı açıklama

A+A-

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı, hafızalara insanlık suçu olarak kazındı. İnsanların diri diri yakıldığı bu katliamın üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen, katliamın sorumluları hala cezalandırılmadı.

Bir süre önce baş sanıklardan Ahmet Turan Kılıç, yaşlılığı ve sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakılırken, bu kez de firari sanıklar Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığı’nın “Terörden arananlar” listesinde olmadığı öğrenildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, konunun takipçisi olacağını bildirdi.

“MADIMAK KATLİAMI DÜNYA TARİHİNDE KARA BİR LEKE”

2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak Katliamı’nın insanlığa karşı işlenen büyük bir suç olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Alevi toplumunda travmaya yol açan ve etkisini hala hissettiren bu katliamın sadece bu toprakların değil dünya tarihinde de kara bir leke olarak yer aldığının altı çizildi.

“ALEVİ TOPLUMUNUN SİNİR UÇLARIYLA OYNANMAKTAN ÇEKİNİLMEDİ” 

Bu tür katliamların yaşanmaması için devletlerin failleri cezalandırarak, katliamı yaratan siyasal iklimi ortadan kaldırmak için olağanüstü tedbirler olması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Ancak  Türkiye’de Madımak Katliamı faillerinin neredeyse ödüllendirilmediği kaldı. Tek bir pişmanlık belirtisi göstermeyen sanıklardan Ahmet Turan Kılıç, geçtiğimiz aylarda yaşlılığı ve hastalığı bahane edilerek Cumhurbaşkanı tarafından affedilmişti. Cezaevlerinde onlarca ağır hasta mahpus olmasına karşın katliam faili affedilerek Alevi toplumunun sinir uçlarıyla oynanmaktan çekinilmemiştir” denildi.

“SİVAS KATLİAMI BİR TERÖR KATLİAMIDIR”

Katliamın üç firari sanığı olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından “terör arananlar” listesinde olmadığına değinilen açıklamada, “Katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak bu kişilerin listeye alınmasını talep etti” bilgisi paylaşıldı.

PSAKD, konunun takipçisi olacağını bildirerek, üç firari sanığın suçları Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar arasında olduğu ve Sivas Katliamı’nın örgütlü olarak gerçekleşen bir terör katliamı olduğuna dikkat çekti.

Son olarak açıklamada, 3 sanığın aranan teröristler listesine eklenmesi ve Bakanlığın internet sitesinde yayınlanması talep edildi.

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.