Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı

Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı

KIYIMIN BELGESİ... Sorgun ormanlarının golf sahası yapılmak için yok edilmesine karşı kurulan Side Doğa Gönüllüleri, kesilen ağaçları...

A+A-

Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı

KIYIMIN BELGESİ... Sorgun ormanlarının golf sahası yapılmak için yok edilmesine karşı kurulan Side Doğa Gönüllüleri, kesilen ağaçları fotoğraflayarak yapılan kıyımı gözler önüne serdi.

Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı

SABAH'ın "Belek'ten sonra Sorgun ormanı" başlığıyla ağaç katliamı girişimlerine dikkat çektiği Sorgun ormanında bir otel; ek inşaat yapmak için 400'e yakın kızılçamı kesti..

Antalya'da orman kıyımı durmuyor. Belek ormanlarından sonra Manavgat'taki Sorgun ormanında da ağaç kıyımına başlandı. SABAH'ın 1 Kasım'da Belek ormanlarındaki katliamdan sonra, "Belek'ten sonra Sorgun ormanı" başlığıyla gündeme getirdiği haberin üzerinden 2 hafta geçmeden bölgeden ağaç kıyımı haberi gelmeye başladı. Sorgun ormanı içinde bulunan Turkuaz Otel'in, ek inşaat yapmak için bölgede 300-400 arasında kızılçamı kestiği belirlendi. Sorgun ormanının golf tahsislerine ve yok edilmesine karşı kurulan Side Doğa Gönüllüleri, olaydan sonra hemen harekete geçti. Kesilen ağaçları fotoğraflayan Side Doğa Gönüllüleri üyeleri, yapılan orman kıyımını gözler önüne serdi. Side Doğa Gönüllüleri Sözcüsü Ali Yükser, ağaç kesimine akşam karanlığında başlanıldığını belirterek, "Kesim yapılan bölgede durum içler acısı. Kütükler ortalıkta. Hâlâ şakır şakır ağaç kesiliyor. İç taraflarda durum daha vahim olabilir. Orayı göremiyoruz" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın pazartesi günü Antalya'da yaptığı basın toplantısında bundan sonra turizm için tek bir ağacın kesilmeyeceğini ve kesilen her ağacın takipçisi olacağını söylediğini de hatırlatan Yükser, "1983'te Turizm Bakanlığı'nın yaptığı tahsisler kapsamında Sorgun ormanında 20 otel yapılmıştı. Bu otellerden biri de Turkuaz Otel'dir. Bu otel ek bina inşaatına başladı" dedi.

Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı

DOĞAL SİT ALANI

Yükser şöyle devam etti: "Bunun için ormandan 300-400'e yakın asırlık kızılçam ağacını kestiler. Ormanın yatak için kesilmesi katliamdan başka bir şey değildir. Ufacık kar için yüzlerce ağaç kesiliyor. Sayın Bakan nerede? Bakan Günay'ı verdiği sözün arkasında durmaya çağırıyoruz." Side Doğa Gönüllüleri, Sorgun ormanında yaşanan bu gelişmeler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı aradı. Bakanlık yetkilileri, Side Doğa Gönüllüleri üyelerine olaya el konulduğunu bildirdi. Bu arada www.sorgun.org adresli internet sitesinde de Sorgun ormanında ağaç kesimi yapıldığı bir haberle duyuruldu. Haberde Sorgun ormanının 14 Haziran 2007 tarihli kararla Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından I. Derece Doğal SİT Alanı kapsamına alındığı vurgulandı.

Veysi SAĞLAM
SABAH - 9 Kasım 2007

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.