‘Soylu"nun danışmanı hangi amaçla Alevi kurumlarını ziyaret ediyor?’

‘Soylu"nun danışmanı hangi amaçla Alevi kurumlarını ziyaret ediyor?’

Süleyman Soylu’nun danışmanı olduğunu söyleyen Ali Arif Özzeybek’in Alevi kurumlarına yönelik ziyaretlerini Meclis’te dile getirdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı olduğunu söyleyen Ali Arif Özzeybek ile beraberindeki kişilerin Alevi kurumlarına yönelik ziyaretlerini Meclis gündemine taşıdı.

Kenanoğlu, Meclis’te yaptığı basın toplantısında AKP’nin 7 Alevi çalıştayı düzenlediğini belirterek, “Alevilerin bütün talepleri arşivde olmasına rağmen şimdi İçişleri Bakanı ne yapmaya çalışıyor?” diye sordu.

SORU ÖNERGESİ

Kenanoğlu, ayrıca konuya ilişkin bir de soru önergesi hazırladı. Cumhurbaşkanlığı’na verdiği soru önergesinde AKP iktidarı döneminde yapılan Alevi çalıştaylarının sonuç metinlerinde kayda geçen taleplerin gerçekleştirilmediğini belirten Ali Kenanoğlu, Ali Arif Özzeybek’in, “Bir ihtiyacınız var mı?” diyerek Alevi kurumlarına yaptığı ziyaretlerin sebeplerine ve amaçlarına cevap aradı.

“ALEVİLERİN TALEPLERİ DEVLETİN ARŞİVİNDE VARKEN…”

Milletvekili Ali Kenanoğlu, kaleme aldığı önergesinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederek şu soruları yöneltti:

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek’e Alevi kurumlarını gezme görevi kim tarafından verilmiştir?

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek, ne amaçla, hangi sıfatla Alevi kurumlarını ziyaret etmektedir?

-İktidar, Alevilerin hak ve taleplerinin neler olduğunu bir danışman aracılığı ile mi öğrenmeye çalışmaktadır?

-AKP iktidarı döneminde yapılan çalıştaylar neticesinde elde edilen bilgiler, belgeler neden yok sayılmaktadır?

-Çalıştaylar sonucunda elde edilen bilgiler, belgeler yeterli değil midir ki yeni bir çalışma mı yürütülmektedir?

-İçişleri bakanı daha önceki hükümetlerin yaptığı çalışmaları, kendinden önceki dönemi yok mu saymaktadır?

-Alevi Çalıştayları sonucunda bir bütün olarak Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri devletin arşivinde varken İçişleri Bakanınca yeniden bilgi ve belge toplama ihtiyacına neden gerek duyulmaktadır?

-AİHM’in, 2014 yılında zorunlu din derslerinin kaldırılması, 2015 yılında cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ile ilgili verdiği kararlar ile bu hususta yerel mahkemelerin verdiği kararlar yıllardır uygulanmaz iken Alevilerin taleplerini tekrar keşfe çıkmak ne anlama gelmektedir?

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek bugüne kadar hangi illerde hangi kurumları ziyaret etmiştir? Ziyaret ettiği veya etmediği kurumlar hangi kriterlere göre tercih edilmektedir?

-Cemevlerinin ibadethane sayılması, zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığının lağvedilmesi, Alevi köylerine cami yapılmasına son verilmesi, Madımak’ın utanç müzesi olması, Alevilerce kutsal sayılan ziyaretgahların korunması gibi eşit yurttaşlık taleplerinin karşılanması, Alevi çalıştayları yok sayılarak İçişleri bakanının bir danışmanına mı havale edilmiştir?”

PİRHA/ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.