1. HABERLER

  2. ALEVİLİK

  3. BASINDA ALEVİLER

  4. Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına!
Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına!

Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına!

Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına!Aleviler, Abdal Musa türbesinin yanıbaşına taş ocağı izni veren hükümete böyle seslendiAKP'nin Alevi...

A+A-

Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına!

Aleviler, Abdal Musa türbesinin yanıbaşına taş ocağı izni veren hükümete böyle seslendi

AKP'nin Alevi açılımının merkezinde bulunan Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyü, Alevi toplumu tarafından çok önemli bir inanç merkezi olarak biliniyor. Her yıl onbinlerce Alevi yurttaş'ın Tekke köyüne akın etmesine neden olan Abdal Musa Sultan, geçmişte tekkesini bu köyde kurmuş, türbesi de burada bulunuyor. Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden olan, Abdal Musa'nın müridi Kaygusuz Abdal'da eğitimini bu tekke de tamamlamış. Tekke köyü Alevi toplumu için bu denli önemli...

ALEVİ İNANÇ MERKEZİYDİ, TAŞ OCAĞI MERKEZİ OLDU

AKP hükümetinin başlattığı ancak şimdiye kadar somut bir adım atılmayan Alevi açılımı çerçevesinde Tekke köyüne bir "Alevi Enstitüsü" kurulması planlanıyordu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da desteklerini açıkladığı projeye göre, Tekke köyüne yapılacak enstitüde, İngilizce, antropoloji, sosyoloji ve ekonomi bilen Alevi Dede ve Baba'ları yetiştirilecek ve buradan yetişecek görevlilere maaş bağlanacaktı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Aradan geçen üç yılık süre boyunca Alevi toplumunun talepleri karşılanması bir yana, gerilimin daha da tırmanmasına neden olan olaylar yaşandı. Son olarak da açılımın merkezindeki Tekke köyünde, Abdal Musa türbesi'nin hemen yanıbaşına açılan taş ocakları Alevilerde büyük bir şok etkisi yarattı. İnanç merkezlerine taş ocağı açılmasına karşı defalarca eylem yapan ve taş ocağının kapatılması için hukuk mücadelesi veren Alevi toplumunun feryadı giderek büyüyor.

'TAŞ OCAĞI YAPMA BOŞUNA, YIKACAĞIZ BAŞINA!'

15 Ocak'ta ülkenin dört bir yanından Antalya'ya gelen Alevi -Sünni binlerce yurttaş, Tekke köyünde Abdal Musa'nın türbesinin yanıbaşında faaliyetini sürdüren taş ocağını bir kez daha protesto ettiler. Sabah saatlerinde Abdal Musa Türbesi önünde bir araya gelen yurtaşlar, burada bir süre yürüdükten sonra orobüslerle Antalya'ya geldiler. Kentin girişindeki Kepez varyantında, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerden gelen protestocularla buluşan grup, tek sıra halinde bir süre yürüdü. Daha sonra otobüslerle Antalya Kültür Merkezi (AKM) önüne gelen protestocu grup, burada aralarına katılan yurttaşlarla birlikte Yüzüncü Yıl Caddesi'nden geçerek, "Taş ocağı yapma boşuna, yıkacağız başına" ve "Abdal Musa onurdur" sloganları eşliğinde Yavuz Özcan Parkı'na ulaştı. Renkli görüntülere sahne olan yürüyüş esnasında, bazı yurttaşlar alkışlarla eylemcilere destek verdiller.

700 YILLIK DERGAHA TAŞ OCAĞI, SAYGISIZLIK

Yavuz Özcan Parkı'nda polisin geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekerken, burada yapılan basın açıklamasında konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel Abdal Musa'nın Alevi toplumu için önemine değindi. Grup adına basın açıklaması yapan KESK'e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası üyesi Kazım Engin, Antalya'nın doğa ve tarihi güzelliğiyle dünya harikası bir kent olduğunu  belirterek böyle bir kentte bu kadar taş ocağı ruhsatının verilmesinin hiçbir ekonomik gerekçe ile izah edilemeyeceğini söyledi. Antalya'da taş ocaklarının sayısının arttığına dikkati çeken Engin, 700 yıllık Abdal Musa dergahına taş ocağı ruhsatı verilerek saygısızlık yapıldığını ancak taş ocağının Abdal Musa Türbesi'ne zarar vermesine izin vermeyeceklerinin dile getirdi. Eyleme sanatçı Ferhat Tunç da destek verdi.

EYLEM ÖNCESİ MANİDAR GÖZALTILAR

Antalya'daki eylemin öncesinde, 19 Aralık'ta düzenlenen "Abdal Musa Ocağı Taş Ocağı Olmasın" eylemine katıldığı belirtilen 60 köylünün gözaltına alınması, sekiz kişinin de gözaltına alınmak için aranması tepki çekti. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları söylenen köylülerin bir çoğunun Antalya Fatih Polis Karakolu'nda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Eylem öncesi gerçekleşen gözaltıları "köylülere gözdağı vermek" olarak değerlendiren yurttaşlar, bu tür girişimlerin kendilerini yıldıramayacağını dile getirdiler.

Yusuf Yavuz - Alevi Haber - Antalya - 15 Ocak 2011

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.