1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. TEB'de Alevilik tartışması
TEB'de Alevilik tartışması

TEB'de Alevilik tartışması

TEB'de Alevilik tartışması Türk Eğitim Birliği'nde (TEB) Alevilik üzerine yapılan toplantıya katılan İAKM ve Cemevi üyeleriyle...

A+A-

TEB'de Alevilik tartışması TEB'de Alevilik tartışması

Türk Eğitim Birliği'nde (TEB) Alevilik üzerine yapılan toplantıya katılan İAKM ve Cemevi üyeleriyle ile bu kurumları eleştirerek İngiltere Alevi Enstitüsü Girişim Komitesi'ni oluşturanlar anlaşamadı...     

Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi’nden araştırmacı yazar Ali Rıza Aydın, TEB Fikir Kulübü'nün 4 Ocak günü pazar günü TEB Fikri Sönmez Salonu'nda düzenlediği "Alevilik nedir, ne değildir ve Alevilerden kim ne istiyor" başlıklı toplantıda konuştu.

Aydın, Anadolu Aleviliği ve Türkiye'deki demokratik alevi örgütlülüğünü anlattı.

"DİYANET LAİKLİĞE AYKIRI"

Aydın, Türkiye'de siyasilerden sünnilere verilen yardımların aynısını Alevilik ve Alevi dedeleri için de talep eden anlayışı eleştirerek "Biz bir şey istemiyoruz ve tam tersine sünni dinin ihtiyaçlarını karşılayan ve ülkede şeriat zeminini hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı ve onun ödeneklerinin de kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi (İAKM) ve Cemevi'nin izlediği çizgiyi de eleştiren Aydın, "Alevilik şii bir çizgiye çekilmek isteniyor. Cemevi yönetimi Aleviliğin özüne aykırı uygulamalar içindedir" diye konuştu.

Aydın, Alevilerin Türkiye'de Cumhuriyetin ve demokrasinin temel değerlerinin taşıyıcısı olduğunu, bu yanın ortadan kaldırılması halinde ülkenin Pakistan'a benzeyecegini öne sürdü.

"AYRILMADAN ELEŞTİRİLMELİ"

Toplantıda sorular bölümünde ise İAKM ve Cemevi ile bu kurumları eleştirerek İngiltere Alevi Enstitüsü Girişim Komitesi'ni oluşturanlar arasındaki tartışma tansiyonu yükseltti.

İAKM ve Cemevi üyeleri, “Her kurumda olduğu gibi bazı yanlışlıkların olabileceğini fakat kurumdan ayrılmadan eleştirmenin daha doğru bir tavır olacağını” öne sürdüler. Girişim Komitesi üyeleri ise İAKM ve Cemevi'nin Aleviliğin özüne aykırı uygulamalarda bulunduğunu ve artık kendilerini temsil etmediğini söylediler.

Toplantıya katılanlar arasında sosyalistlerin Alevilere yönelik bir politikası bulunmadığı da öne sürüldü.
 
AÇIK GAZETE - 10 Ocak 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.