Türkiye'de 1112 site yasaklandı!

Türkiye'de 1112 site yasaklandı!

Türkiye'de 1112 site yasaklandı! Türkiye’de internet sitelerinin kapatılması son dönemde sıkça gündeme geliyorTürkiye’de...

A+A-

Türkiye'de 1112 site yasaklandı!Türkiye'de 1112 site yasaklandı!

Türkiye’de internet sitelerinin kapatılması son dönemde sıkça gündeme geliyor

Türkiye’de Kasım 2007’den beri 1112 internet sitesine erişim engellendi. Bunların arasında mayıs ayından beri kapalı olan YouTube ve daha önce erişimi engellenen geoticies.com, wordpress.com, ekşisözlük gibi popüler siteler de yer alıyor

Son dönemde Türkiye’de site kapatmaları sıkça gündeme geliyor. 2007’nin Kasım ayından itibaren 861’i resen (kendiliğinden), 251’i yargı kararıyla 1112 internet sitesinin erişimi engellendi. Mayıstan beri erişilemeyen YouTube dışında son olarak Adnan Oktar’ın şikayeti üzerine ünlü evrimci Richard Dawkins’in ve Eğitim Sen’in siteleri de kapatıldı.

Uzun süredir erişimi engellenen YouTube ile ilgili çözümsüzlük devam ediyor. Bilişim Hukukçusu Özgür Eralp konuyla ilgili, YouTube’un kapatılması çözümsüzlüğünün sona ermesinin şu anda mümkün olmadığını söyledi. Atatürk’e karşı bir yayın olduğu sürece YouTube’un kapalı kalacağını belirten Eralp şunları söyledi:

‘Yasa değişikliği şart’

“Uygulama açısından bir sorun yok. Hukuk ve internet dünyası açısından sorun var. Bilişim hukukçuları açısından sorun var. Bunun değişmesi için bu yasanın değişmesi lazım. Başka türlü bu şekilde devam eder. Yasa değişikliği şart. Türkiye YouTube’un burada bir temsilcilik açmasını istiyor. Ama Youtube bunu yapmaz. Yapmamakta da haklılar, çünkü ofis sistemiyle değil internet aracılığıyla çalışıyorlar doğal olarak.”

‘Youtube çok önemsemiyor’

“Zaten YouTube bu durumu çok önemsemiyor. Önemseseydi açılması için bir girişimde bulunurdu. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 10 civarında internet trafiği YouTube üzerinden gitmekteydi. Bu, Türkiye’deki internet servis sağlayıcılar için bir zarar olabilir ama YouTube için önemli değil. Google’ın istatistik verilerine göre dünyanın en çok tıklanan ikinci sitesi olan YouTube için o kadar ülke içinde Türkiye çok önem taşımıyor.”

Kapatılma gerekçeleri

Sitelerin 415’i ‘çocukların cinsel istismarı’, 390’ı ‘müstehcenlik’, 79’u ‘kumar oynanması için yer ve imkan sağlama’, 51’i ‘Atatürk aleyhine işlenen suçlar’, 25’i ‘bahis ve kumar’, 12’si ise ‘fuhuş’ gerekçesiyle kapatılmış. Kuruma bugüne kadar yapılan ihbar sayısı ise 24 bin 500. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, ihbarların hepsinin kapatılacak unsur taşımadığını da belirtiyor. ‘kişisel hakaret’, ‘terör’ gibi konularla ilgili ihbar ve şikayetler ise Telekomünikasyon kurumu’na gelmiyor.

Oktar ve kapatılan siteler

Son günlerde en çok tartışılan konulardan biri ise ünlü evrimci yazar Prof. Richard Dawkins’in ve Eğitim Sen’in sitelerinin Adnan Oktar’ın şikayeti üzerine kapatılmasıydı. Oktar, Dawkins’in sitesinin hazırlayıcısından 8 bin YTL manevi tazminat istemişti. Dün kapatılan Eğitim Sen’in sitesinin kapatılma gerekçesi olarak ise Şubat 2007’de sitede Oktar’ın ‘Yaratılış Atlası’ ile ilgili yer alan basın açıklaması gösterilmişti.

(MEDYA SERVİSİ) - EVRENSEL - 27 Eylül 2008

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.