1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. ‘Yaşamı Ana Fatma’nın kemalati ile savunacağız’
‘Yaşamı Ana Fatma’nın kemalati ile savunacağız’

‘Yaşamı Ana Fatma’nın kemalati ile savunacağız’

DAD Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için çağrı yaparak “İstanbul Sözleşmesini iptal etmek kadın soykırımını meşrulaştırmaktır” dedi. Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesi Kadın Meclisi 25 Kasım Uluslararası Kadına Yö

A+A-

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesi Kadın Meclisi 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne dair basın açıklaması yaptı. İzmir Şube binasında yapılan açıklamayı meclis adına Nebat Çelik okudu.

“Biz kadınların mücadelesi köleleşmeyen toplumlardır” diyen Çelik, şu cümleleri dile getirdi:

“Biz kadınların mücadelesi eşitlikçi ve ekolojik bir toplumun hayat bulmasıdır. Pandemi bahane edilerek kadınların birçok hakkı gasp edildi. Kadınlar gerek emek boyutuyla, gerek psikolojik ve sosyolojik olarak her türlü sömürüye, şiddete maruz kalmaktadır. En derin yoksulluğa mahkûm edilmeye çalışılan kadınlar, ev ve annelik vasfıyla sınırlandırılmaya çalışılan kadınlar üzerinden en büyük toplumsal ayrımcılık yapılmaktadır.”

“ÖZ SAVUNMA MEŞRUDUR”

Nebat Çelik, cinsiyet eşitsizliğinin daha da derinleştirildiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Cins ayrımını ret eden Alevi inancında kadınlar bir cins değil, yolun kendisidir. Karşılaştığımız onca dayatmaya boyun eğmeyen bizler, biz kadınlar yaşamı iktidarlaştırılarak vahşi ve nehak aklın devamcısı olanlar, kadın kırımını işleyenlere karşı öz gücümüzle kendimizi savunacağız.  Derinliklerde yatan Ana Fatma’nın kemalatiyle yaşamı kendimiz savunacağız.”

“SÖZLEŞMENİN İPTALİ KADIN KIRIMINI MEŞRULAŞTIRMAKTIR”

Nebat Çelik, şiddet, taciz, tecavüz, katledilme ve fuhuşa sürüklenmenin kadın kırımının dışavurumu olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi kadının ve çocuk haklarının tüm dünya tarafından sahiplenilmesidir. İstanbul Sözleşmesi kadınların cümle cana, cümle varlığına sahiplenmenin sözüdür. Bu sözleşmenin iptal edilmek istenmesindeki amaç kadın soykırımını meşrulaştırmaktır. Biz kadınlar olarak kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz ve dayanışma ile hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz”dedi.

PİRHA/İZMİR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.