YÖK : İlahiyat Fakültesi kontenjanlarını artıracağız

YÖK : İlahiyat Fakültesi kontenjanlarını artıracağız

YÖK : İlahiyat Fakültesi kontenjanlarını artıracağız    YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin kontenjanlarının...

A+A-

YÖK : İlahiyat Fakültesi kontenjanlarını artıracağızYÖK : İlahiyat Fakültesi kontenjanlarını artıracağız  
 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin kontenjanlarının artırılması kapsamında ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarının da artırılacağını belirterek, “İlahiyatlar son yıllarda neredeyse terk edilmiş durumda. O kadar azaltılmış ki neredeyse bu okullarda öğrencilerden çok hoca var. Bu da kaynakların israf edilmesi gibi bir şey” dedi.

Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısına yemek arası verildiği sırada yürüyüş yaparken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YÖK Genel Kurulunun geçen toplantısında yaptığı, “üniversitelerin kontenjanlarının artırılması” açıklamasının anımsatılması üzerine Özcan, genel olarak kontenjanların artırılacağını yineledi.

Kontenjanların mayıs ayında yapılacak toplantıda gündeme geleceğini bildiren Özcan, üniversite kapısında bekleyen gençlerden, mümkün olduğu kadar daha fazlasını üniversitelere almaya çalışacaklarını ifade ederek, “Okullar 40 teklif ediyorsa, biz '50'ye çıkarın' diyoruz” dedi.

Özcan, kapasite fazlası yaratmak için özellikle devlet üniversitelerinin kontenjanlarını artırmaları gerektiğini, sadece vakıf üniversitelerinin kontenjanlarının artırmalarının yeterli olmayacağını belirtti. Hem örgün öğretim kontenjanlarını hem de ikinci öğretim kontenjanlarını artırmayı düşündüklerini ifade eden Özcan, hangi fakültelerin kontenjanlarının artırılacağı sorusu üzerine, her fakültede kontenjanları artıracaklarını söyledi.

“İLAHİYATLAR VAR İLK AKLIMA GELEN”

“İlahiyat fakültelerinde kontenjan artırılıp artırılmayacağı” sorusu üzerine Özcan, “İlahiyatlar da dahil. İlahiyatlar son yıllarda neredeyse terk edilmiş durumda. O kadar azaltılmış ki neredeyse bu okullarda öğrencilerden çok hoca var. Bu da kaynakların israf edilmesi gibi bir şey. Onları israf etmemek lazım” diye konuştu.

Özcan, son 10 yılda 33 tıp fakültesi açılmasına karşın kontenjanın 450 artırıldığını belirterek, “33 tane tıp fakültesi açıyorsun, sayı 22'den 55'e çıkıyor ama öğrenci sayısı 4 bin 550'den 5 bine çıkıyor” dedi. Bütün tıp fakültelerindeki derslik sayısı, laboratuvarlar ve ders araç gereçleri gibi tüm fiziki altyapıya ilişkin istatistik çıkardıklarını ifade eden Özcan, bu çerçevede kontenjanların bin 300 ile bin 700 arasında artırılacağını söyledi.

“Öğretim üyesi yüksek, öğrenci sayısı az fakülteler olup olmadığı” sorusuna Özcan, “İlahiyatlar var ilk aklıma gelen” yanıtını verdi.

Özcan, üniversitelerdeki 2.5 milyon öğrenci ile 98 bin öğretim üyesini içine alan geniş kapsamlı bir veri tabanı oluşturacaklarını belirterek, kontenjan artırımları ile ilgili çalışmayı bu taban üzerinden yürüteceklerini söyledi.

ÖĞRENCİ AFFI

“Öğrenci affı” konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine Özcan, “Öğrenci affını hiç sevmem, çok da teşvik etmem. Eğitim sistemi için iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar bundan mustarip olanlara da belki bir çözüm bulmak gerekir ama af iyi bir yol değil” dedi.

Özcan, “affın en kolay yol olduğunu” belirterek, “Af herkesin başvurduğu bir yol ama çok hayırlı bir yol değil bence” dedi.

Bir başka soru üzerine Özcan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki üniversitelerin rektörleriyle dün yaptığı toplantıda, idari, ekonomik ve fiziki altyapı sorunlarının konuşulduğunu bildirdi.

“Celal Şengör ile ilgili soruşturmada bir gelişme var mı?” sorusunu Özcan, “Galiba ayın 8'inde görüşmüşler. Bize söylemiyorlar, biz de sormuyoruz. Kendi gizemli haliyle devam ediyor, bozmamak lazım” diye yanıtladı.

Özcan, bugünkü toplantıda dekan ataması da yapılacağını belirtti. Özcan, “Ancak rektörlük seçimi yapılacak üniversitelerdeki dekan seçimlerini, daha sonraya bıraktık” dedi.

“YETİŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Meslek liseleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Özcan, “bu okulların statüsünü artırmaya çalıştıklarını” söyledi. Bu okulları Avrupa ülkelerindeki benzerleri gibi “Teknoloji fakülteleri”ne dönüştürmeyi planladıklarını belirten Özcan, “Bu yapılırsa Türkiye'nin ihtiyacı olan insan gücü çok rahat karşılanabilecek” diye konuştu.

“Katsayı konusunda ne gibi çalışmalar yapıldığının” sorulması üzerine Özcan, “O sistemin ele alınması, yeniden yapılandırılması için bir komisyon kurduk, komisyon çalışıyor” dedi. Özcan, katsayı konusunu gelecek yıla yetiştirmeye çalışacaklarını belirterek, “Söz verdik çünkü” dedi.

Özcan, türban konusundaki soruları yanıtlamadı.
 
A.A. - HÜRRİYET - 16 Nisan 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.