1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. YÖK Kurulu'nda 'İlahiyat' çatlağı
YÖK Kurulu'nda 'İlahiyat' çatlağı

YÖK Kurulu'nda 'İlahiyat' çatlağı

YÖK Kurulu’nda 'İlahiyat' çatlağı YÖK Genel Kurulu’nun dünkü 10 saatlik toplantısında, İlahiyat fakültelerinde...

A+A-

YÖK Kurulu'nda 'İlahiyat' çatlağı YÖK Kurulu’nda 'İlahiyat' çatlağı

YÖK Genel Kurulu’nun dünkü 10 saatlik toplantısında, İlahiyat fakültelerinde kontenjanların fazla arttığını fark eden bazı üyeler itiraz edip, bunun aşağıya çekilmesini istedi. YÖK, kontenjan artışlarını 27 Mayıs Salı’ya erteledi

YÖK Genel Kurulu, üniversitelerdeki kontenjanların artırımı gündemiyle toplanırken, İlahiyat fakültelerinde kontenjanların fazla arttığını fark eden bazı YÖK üyeleri buna itiraz etti.

YÖK Genel Kurulu dün yaklaşık 10 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi rektör adaylığı için Cumhurbaşkanı’na gönderilecek 3 ismi belirleyen YÖK, bunun yanı sıra eğitim kadro ve mevzuat komisyonu raporlarını görüştü. Kurulda, milyonlarca adayın beklediği üniversite kontenjanları artışı yönünde karar ise süre yetmediği için alınamadı. Kontenjanların akşam saat 17.00’de gündeme gelmesi ve hemen genel kuruldan geçirilmesi istenmesine muhalif YÖK üyeleri itiraz etti. Bunun üzerine YÖK, 27 Mayıs Salı günü çalışmalarına devam etme kararı aldı.

Toplantıda 3 bin 960 programın kontenjanlarında yapılacak artışı öngören bir çizelge de YÖK üyelerine dağıtıldı. Toplam 413 bin olan kontanjanların yüzde 17 ila yüzde 20 arasında artacağı öğrenilirken bazı tıp, mühendislik fakültelerinde ise yüzde 20’nin üzerinde kontenjan artışı planlandığı kaydedildi.

Toplantıda İlahiyat fakültelerinde çok yüksek kontenjan artışı yapıldığını fark eden muhalif üyeler çizelgeleri inceledikten sonra görüş bildireceklerini Başkan Yusuf Ziya Özcan’a ilettiler.

‘AŞAĞI ÇEKİN’ TALEBİ

Üyeler, öğretim üyesinin kaldıramayacağı kadar öğrencinin ilahiyat fakültelerine alınmak istendiği görüşünü savunarak, kontenjanların aşağı çekilmesini istediler. Bunun yanı sıra ziraat, sağlık ve eğitim fakültelerine de çok kontenjan artışı yapıldığını vurgulayan muhalif üyeler, yeni kurulan üniversitelerin tıp ve eğitim fakültelerine fiziki ve akademik altyapının taşıyamayacağı kadar öğrenci istendiğini ileri sürdü.

Rektör adayları RSS’de ter döktü

YÖK, 21 üniversitedeki seçimler öncesi ilginç bir uygulamaya imza attı. ‘Rektör Adayı Bilgi Formu’ hazırlayan YÖK, profesörlerden oluşan rektör adaylarından yazılı sınav kağıdı aldı. SDÜ’deki seçimde en yüksek 6 oyu alan adaylardan adı-soyadı, doğum tarihi ve yeri, aday olduğu üniversite, bulunduğu üniversite, fakülte, bilim/sanat dalı gibi kişisel bilgilerin yanı sıra şu 3 soruyu yanıtlamaları istendi:

1- Rektör adayı olduğunuz üniversitenin başlıca sorunları nelerdir?

2- Rektör adayı olduğunuz üniversitenin sorunları için öngördüğünüz çözüm önerileriniz nelerdir?

3- Rektör adayı olduğunuz üniversite için yeni projeleriniz nelerdir?”

Kıvanç EL / ANKARA - AKŞAM - 23 Mayıs 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.