Çankaya: Alevice duruş kaçınılmaz; yapılacak her yanlış asimilasyonculara güç verir

Çankaya: Alevice duruş kaçınılmaz; yapılacak her yanlış asimilasyonculara güç verir

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Onursal Başkanı Mehmet Ali Çankaya, derneklerde belli süre kalanların emekli olduktan sonra Alevi yoluna hizmet etmeyi bırakmamaları yönünde çağrıda bulundu. Çankaya, hedeflere ulaşabilmenin anahtarının, onu

A+A-

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Onursal Başkanı Mehmet Ali Çankaya, belli bir yaşa gelen Alevilerin mücadeleyi bırakmaları, dernek içinde görev almış insanların belli bir süre sonra dernekleri terk etmeleri ve asimile olan Alevilerin yeniden kazanılması üzerine bir yazı kaleme aldı.

“KAMİL İNSAN YOL GÖSTERİCİ OLMALI”

Çankaya, “Alevice yaşam” deyimi üzerine yaptığı açıklamada, “Eşitliğe, barışa, kardeşliğe, paylaşımcılığa, kâmil topluma, rıza şehrine varmayı hedeflemek, Aleviliğin en önemli özelliğidir. Kamil insan yaşamında bu aşamaya ulaşmak için, topluma rehberliği ve topluma öncülüğü görev kabul etmeli ve yol gösterici olmalıdır” vurgusu yaptı.

Çankaya, “Herkesi mücadelenin engin denizine bireysellikten, grupçuluktan çok toplumsallığı öne çıkaracak bir tarz ve düşünce birliği içinde olmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

“ALEVİCE YAŞAM TARZI İNSANI KAMİLDEN, KAMİL TOPLUMA ULAŞMAYI HEDEFLER”

Bir bireyin Alevi anne babadan doğmasının değil, onun yaşamda, diğer bireylerle nasıl bir iletişimin, etkileşimin, olaylara, olgulara karşı nasıl bir davranışın ve duruşun içinde olduğunun önemine değinen Çankaya, “Alevice – Kızılbaşça yaşam tarzı dediğimizde ilk akla gelen olgu “eline, beline, diline, eşine, işine, ekmeğine” sahip çıkan, haksızlığa, zulme, adaletsizliğe karşı çıkan, mazlumdan yana tavır almak, ödünsüz bir duruş sergileyip direnmektir. Bireyin bu özellikleriyle paylaşımcı, eşitlikçi bir dünya özlemi çekmesi, insanı kâmilden kâmil topluma ulaşmayı hedeflemesidir. Bu özellik hem Alevice bir yaşamın, duruşun, hem de evrensel normlara göre de insan olmanın gereğidir. Eşitliğe, barışa, kardeşliğe, paylaşımcılığa, kâmil topluma, rıza şehrine varmayı hedeflemek Aleviliğin en önemli özelliğidir. Kamil insan yaşamında bu aşamaya ulaşmak için, topluma rehberliği ve topluma öncülüğü görev kabul etmeli ve yol gösterici olmalıdır” dedi.

“BU YOL ÇETİNDİR, ZORLUKLARLA VE ENGELLERLE DOLUDUR”

‘Yolu bırakmak, Aleviliği bırakmak’ demek değildir” diyen Çankaya, “Bu, hizmeti bırakmaktır. Yol için çalışmamaktır. Bu durum kimi zaman dernek, kültür merkezi, cemevi yönetimlerinden ayrılan canlarımızda ve özellikle de yaşları ilerleyen canlarımızda gördüğümüz bir durumdur. Avrupa’da da Alevi örgütlülüğüne, toplumsal duyarlılıkla senelerini verdikten sonra ülkeye dönen canlarımızın, büyüklerimizin Yol için, başlatmış oldukları mücadeleyi ülkede de sürdürmeleri kendilerinden beklenen, özlenen bir durumdur” dedi.

“HEDEFLERE ULAŞMANIN ANAHTARI UYGUN İNSAN BİRİKİMİNE BAĞLI”

Çankaya, hedeflere ulaşabilmenin anahtarının, onu gerçekleştirecek uygun insan birikiminin oluşturulmasına da bağlı olduğunu ifade ederek, “Yaşanılası bir dünyanın, özlenen kâmil toplumun oluşması, gelişmesi ve kalıcılaşması ancak bu yola tüm bireylerin birlikte dayanışması ile mümkün olacaktır. Bu kâmil toplum ise şüphesiz ki, öyle bir anda, kısa zamanda gerçekleşmeyecektir. Bu Yol çetindir. Zorluklarla, engellerle doludur. Ancak birlikte bir hizmetle, mücadele kararlılığı ve azmiyle, kesintisiz bir irade ile mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

“RIZA ŞEHRİNE ULAŞMAK İÇİN ALEVİCE BİR DURUŞ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”

Alevi inancının yüzyıllar boyu her türlü, baskı, inkâr ve ağır asimilasyon uygulamalarıyla özünden uzaklaştırıldığına, ya da uzaklaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Çankaya, şunları kaydetti:

“Alevi Yolunun olması gereken özgün haline dönüştürülebilmesi için, geleceği birlikte örebilmek için kararlılık ve Alevice duruş kaçınılmazdır. Rıza şehrine, kâmil topluma ulaşmak için her yandan gelen saldırılara karşı güçlü Alevice bir duruş geliştirmek zorundayız.

Onun içindir ki, Alevilerin örgütsel mücadelesi, tüm Alevi katmanları da etrafında top(ar)layabilecek ve örgütlülüğünü güçlü bir şekilde pekiştirebilecek, hedeflerini gerçekleştirebilecek güce, tecrübeye ve iradeye sahiptir. Alevi toplumu bünyesinde bu örgütlemeyi ve mücadeleyi başarıya götürebilecek özelliklere sahip can sayısı oldukça fazladır. Aynı zamanda topluma öncülük edebilecek nitelikte canlarımızın sayısı da, gücü de dikkate değer bir seviyededir.

Öncü güçlere, yöneticilere, kanaat önderlerine düşen büyük bir görev vardır ki, o da yıllardır herhangi bir nedenle sisteme yakın olmuş /olmaya çalışan, asimile olmuş, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık ve eşit haklar mücadelesine karşı olumsuz yaklaşımlar içindeki kesimlerle işbirliğine girmiş kimi birey ve kurumlarla arasına belli bir mesafe koymasıdır.

Bunun dışında kalan, herhangi bir şekilde örgütlü mücadele içinde yer almayan, alıp da uzaklaşmış olan ve iyi niyetli tüm canlarla sıcak ilişki ve iletişim ortamı geliştirilmeli ve bu canları kucaklamak şarttır. Bu durumdaki canları örgütsel ve toplumsal mücadelenin içine çekmek önemli bir görev olarak karşımızda durmaktadır. Aksi davranışların ilişkilerimizi daraltmak,  kazanılması mümkün birçok insanın da, daha gerçeği görmeden gelmeden uzaklaşmasına sebep olacağının bilincinde olmalıyız.”

“ALEVİLER ÇOK HASSAS, DİKKATLİ OLMALIDIR”

Çankaya, “Aleviler, Alevi örgütlülüğü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘Demokrasi’ mücadelesi veren, ortak ve benzer sorunları olan güçlerle ortak hareket etmek zorundadır. Karşımızdaki güçleri, yani düşmanı parçalamanın, zayıflatmanın yolu bu dayanışma olacaktır. Bunun dışında yapılacak her eksik ve/ya her yanlış iktidarı ve karşımızdakilere güç vermekten, onların iktidarının ömrünü uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Bu durumda da en fazla zarar görecek toplulukların başında Aleviler olacaktır. Bu açıdan demokrasi güçlerini zayıflatacak her anlayış, tutum ve adım, objektif olarak Alevi karşıtlığına yol açar ki, buna izin verilmemelidir. Aleviler çok hassas, dikkatli olmalıdır. Alevilik adına demokrasi güçlerini zayıflatan her anlayışa karşı anında gereken tutumu gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler