1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. DÜNYA

  4. Kürt halkının öz yönetim talebi meşru bir talep
Kürt halkının öz yönetim talebi meşru bir talep

Kürt halkının öz yönetim talebi meşru bir talep

Rusya'daki görüşmelerinin başarılı geçtiğini açıkladı. Demirtaş, "Rusya'da çalışanlar, işverenler, yatırımcılar, işçiler, öğrencilerin; pasaport...

A+A-

Rusya'daki görüşmelerinin başarılı geçtiğini açıkladı. Demirtaş, "Rusya'da çalışanlar, işverenler, yatırımcılar, işçiler, öğrencilerin; pasaport taşıyanların sıkıntısının çözümünde rahatlama sağlayacağız" dedi. "Kürt halkının kendi öz yönetim statüsüyle var olma talebini bütün dünya toplumunca görülmesi taraftarıyız. Muhataplarımızla bunları da paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı..

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından ANF'ye konuştu.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle kriz yaşandığını hatırlatan Demirtaş, "Bu krizin siyasi, ekonomik olarak, yine Ortadoğu'daki alanlara yansımaları var. Biz de HDP olarak yaşanan bu krizin, Türkiye pasaportu taşıyan öğrenci, işçi, yatırımcılara olumsuz yansımaması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu, Dışişleri Bakanı ile paylaştık" dedi.

'ÖZ YÖNETİMİ DÜNYAYA GÖSTERİYORUZ'

Demirtaş, Türkiye'nin değişim-dönüşüm süreci yaşadığını ifade ederek, "Bizler, bu değişimin çoğulcu demokrasi ve bütün kimliklerin, kültürlerin, inançların özgürlüğünün sağlanacağı yönde olmasını savunuyoruz.

Öbür taraftan AKP zihniyeti, değişim-dönüşümü tek adamlığa, ırkçı, dinci, mezhepçi bir çizgiye çekmeye çalışıyor. Bu iki değişim çizgisi arasında siyasi yarış, ideolojik çekişme, rekabet, gerilim de yaşanıyor. Bu konudaki görüşlerimizi bütün uluslararası kamuoyu ile paylaşıyoruz. Rusya ile de partimizin bu yaklaşımını paylaştık."

"Aynı zamanda Türkiye'de Kürt sorunu çok önemli aşamaya geldi" diyen Demirtaş, "Kürt halkının öz yönetim talebi meşru bir talep olarak kendini ortaya koyarken, AKP'nin de sert bir müdahalesi; tankların, kara kuvvetlerinin, ordunun da devreye girdiği sindirme, irade kırma, katliam politikası yürütülüyor.

Bu konuya ilişkin de Türkiye'de Kürt halkının kendi öz yönetim statüsüyle var olma talebini bütün dünya toplumunca görülmesi taraftarıyız. Muhataplarımızla bunları da paylaşıyoruz" diye kaydetti.

'KÜRTLER YENİDEN TARİH SAHNESİNE ÇIKIYOR'

Demirtaş, Suriye'deki gelişmelere de değinerek, şöyle konuştu:

" Suriye'de de önemli noktaya gelindi. Suriye'de yeni anayasanın yazımı tartışılmaya başlandı. Yeni Suriye'de anayasada neler olacak, hangi haklar ne ölçüde tanınacak; bunlar tartışılıyor.

Parti olarak, Suriye toplumunun tüm kimliklerinin, renklerinin, inançlarının özgürce, kendi varlığını da garanti altına alarak; anayasada taahhüt altına alarak var olmasını savunduk. IŞİD, El-Kaide uzantılı tüm yapılar bu farklılıklara düşmanca barbarlık uyguluyorlar.

 Suriye'de Kürt halkı da IŞİD barbarlığına karşı en kahramanca direnişi ortaya koyuyor. Dolayısıyla Suriye'nin geleceğinin şekillenmesinde Kürt halkının, oradaki Kürt güçlerinin varlığının tanınması, Suriye'deki sorunun çözümü ve Ortadoğu barışı için de kilit noktadadır.

Gelecek yüzyılda Kürtler, artık Ortadoğu'da önemli aktör olacaklar ve kimse Kürtlere taktik ilişki, kullanma ilişkisi, Kürt kartı açısından bakmamalıdır. Bu bakış açısı değişmelidir. Kürtler bunu kabul de etmez. Kürtler yeni yüzyılda büyük bir siyasi, demokrasi gücü olacak.

Aslında bölge halklarının bir arada yaşayabileceği, mezhep, kimlik çatışmalarının da çözülebileceği üçüncü yolu öneren bir güç olarak Kürtler, yeniden tarih sahnesine çıkıyor. Uluslararası güçlerin de bütün bu gerçeklikleri görerek Kürtlerle ilişkilenmesi, politikalarını oluşturması gerekiyor. Bunları gittiğimiz her yerde açıklıkla anlatıyoruz."

Demirtaş, Rusya-Türkiye krizinin çözümünde de rol almak istediklerini açıklayarak, "Çünkü biz ne içeride ne de dışarıda gerilim, çatışma yanlısı politika izliyoruz. Diplomatik yollarla, diyaloglarla çözüm istedik" diye ekledi.

'AKP İLKESİZ DURUŞ SERGİLİYOR'

AKP'nin uçak düşürme kararının yanlış olduğunu dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı bu konuda çok tutarsız bir politika izledi. İlk etapta uçağın düşürülmesinin doğru karar olduğunu söyledi, sonra yalpalamaya başladı; 'Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik' dedi. Sonra 'yine olsa yine yaparız' dedi. Ardından 'pilotun hatasıdır' dedi. Bu tutarsız politikalar çözümü zorlaştırıyor. AKP her konuda yalpalayan, ilkesiz yaklaşım sergiliyor.

 Partimizin ilkeli duruşu ise Türkiye halklarının, uluslar toplumun da dikkatini çekiyor. Bir de Kürt halkı gerçekten çok zorlu bir zamanda çok  muazzam bir direniş sergiliyor. Şengal'de, Kobane'de, Rojava’nın her bir köşesinde kahramanca direniş sergiliyor. Bütün dünya buna saygı duyuyor.

HDP'nin Kürt halkıyla yakın ilişkisi, Rojava, Güney Kürdistan'daki toplumla, siyasi hareketlerle kurduğu dostluk ilişkisi herkesin de dikkatini çekiyor. HDP tüm bunları, Türkiye'nin iç barışı ve bölgesel barış için kullanmak istiyor. Bu yaklaşımımız Rusya'da da dikkatle izleniyor, destek görüyor."

'PASAPORT TAŞIYANLARIN SIKINTISINI ÇÖZEBİLİRİZ'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Lavrov ile görüşmelerinin başarılı geçtiğini bildirerek, son olarak şöyle dedi: "Rusya'da çalışanlar, işverenler, yatırımcılar, işçiler, öğrenciler bilmeli ki, kimliği ne olursa olsun, Türkiye pasaportu taşıyan herkes için bizler girişimde bulunduk. Bu görüşmede de kapsamlıca bunları dile getirdik, mesafe katedeceğiz. Pasaport taşıyanların sıkıntısının çözümünde rahatlama sağlayacağız çünkü görüşmeden böyle mesajlar aldık."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.