Açık arttırma ile satılacak olan St. Pölten Cemevi hakkında yeni gelişme!

Açık arttırma ile satılacak olan St. Pölten Cemevi hakkında yeni gelişme!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ile Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, St. Pölten Cemevinin borçları sebebiyle satılacak olmasına ilişkin açıklama yaptı. “Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerilerimizi ve taleplerimizi açıkça ifade ettik

A+A-

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ile Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), St. Pölten Cemevinin borçları sebebiyle Mart 2021’de satılacak olmasına ilişkin genel bilgilendirme yaptı.

Yazılı açıklamaya Yunus Emre’nin “Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik” sözüyle başlanırken cemevleri için “kutsalımız ve kimliğimizin merkezi” tanımlaması yapıldı.

Alevi toplumunu rahatsız eden ve üzen bu durumun çözümlenmesi konusunda yapılan son son görüşmede cemevini açık artırmadan kurtaracak önerilerinin St. Pölten Cemevi yönetimi tarafından kabul edilmediğinin altı çizilen açıklamada ortaya çıkacak tüm sonuçlardan cemevi yönetiminin sorumlu olacağı kaydedildi.

“SONUÇLARDAN CEMEVİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SORUMLUDUR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler açısından bu kadar  öneme sahip olan cemevlerimizin korunması, kollanması, sahip çıkılması ve işlevini Yol’un düsturuna uygun bir şekilde yürütülebilmesi hepimizin önceliğidir ve sorumluluğundadır. Bir cemevimizin açık artırmayla satışa çıkmasına ne gönlümüz, ne de vicdanımız asla el veremez. Ayrıca St. Pölten Cemevimizin satın alınmasında Avrupa’nın birçok bölgesinde canlarımızın lokmaları ve alın  terleri var.

St. Pölten Cemevimizin banka tarafından açık artırmaya götürülmeden önce ekonomik sorunları çözmek, sosyal barış ve dayanışmayı sağlamak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonunu olarak, St.Pölten Cemevimizin yöneticileriyle bir çok görüşmeler gerçekleştirdik.

Toplumumuzu rahatsız eden ve üzen bu durumun çözümlenmesi konusunda 23 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son görüşmemizde St. Pölten Cemevimizin yöneticilerine görüşlerimizi, St. Pölten Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerileri ve taleplerimizi açıkça ifade ettik. St. Pölten Cemevi yöneticileri sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini bu nedenle de teklif ve önerilerimizi kabul etmediklerini tarafımıza kesin bir ifadeyle ilettiler. Bugünden itibaren tüm sorumluluk ve ortaya çıkacak sonuçlardan St. Pölten Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri sorumludur.

Umuyor ve temenni ediyoruz ki; tarafımıza iletildiği gibi bu sorun çözülür ve Alevilerin kutsal mekanı olan bir cemevimiz üçüncü kişi ya da kişilere, başka işletmelere ve de kurumlara satılmaz.”

PİRHA/ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler